Ağaoğlu isyan etti!

Düzenlediği basın toplantısında inşaatın kendi kaynağını kendi yaratan bir sektör olduğunu belirten Ali Ağaoğlu, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın açıklamalarına sert yanıt verdi

Ağaoğlu isyan etti!

Haber: Elif Akın
Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, 17 Aralık sürecinden sonra en kapsamlı basın açıklamasını bugün yaptı. Ağaoğlu, toplantıda başta Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın sanayi artırımı ve inşaat sektörünün durumuna yönelik açıklamaları olmak üzere Bakırköy 46 projesindeki son durum, Mütekabiliyet Yasası, iş güvenliğine kadar pek çok konuyu masaya yatırdı.

Ağaoğlu: “Babacan, önce ekonomiyi düzeltsin”
Ağaoğlu, geçtiğimiz hafta “Sanayiyi ve üretimi artırmalıyız” ve “Dikey değil, yatay mimariye önem vermeliyiz” diyen Babacan’ı sert bir dille eleştirdi. “‘Babacan, gibi bugüne kadar ekonomiyi iyi yöneten bir başbakan yardımcımız ‘İnşaatı değil, sanayiyi destekleyeceğiz’diyerek talihsiz bir açıklama yaptı. Sen bugüne kadar inşaata ne destek verdin ki? İnşaat kendi kaynağını kendi yaratan bir sektördür. AK Parti 12 yıllık iktidarında bir başarı elde ettiyse bunda inşaatın büyük payı vardır. Bu lafı söylemek için senin 100 liralık kaynağın vardır. Bunu sanayiye değil inşaata verirsin dediğin doğru olur. Ama durum bunun tam tersi. Bugün TOKİ modeli. Bugüne kadar hazineden TOKİ’ye bir kuruş para verilmemiştir. Tam tersi TOKİ yarattığı istihdam ve kaynakla iktidarın başarılı olmasına katkı sağlamıştır.” şeklinde konuştu.

Türkiye'de sağlıksız 7 milyon konutun acilen yıkılması gerektiğini ve bu nedenle de yılda 1 milyon konut inşa etmelerinin şart olduğunu vurgulayan Ağaoğlu, Babacan’a şöyle seslendi: “Durum böyleyken inşaatın önünü nasıl kesersin. Sen önce ekonomiyi düzelt, konutun kaç katlı olacağına ilgili kişi karar versin.”

“EPDK Enerji Piyasasını Dinamitleme Kurulu’na döndü”
Ağaoğlu, sanayi sektörünün kesinlikle desteklenmesini istediğini belirterek şöyle konuştu: “Sanayi sektörü için enerji ciddi bir maliyet. Enerji Piyasası Denetleme Kurulu, ‘Enerji Piyasasını Dinamitleme Kurumu’na dönüşmüş durumda. 2009'da Seferihisar’da lisans aldım iki senede askeriyeden, MİT’ten izin çıktı. Sonra imar için müracaat ediyorsun iki senedir de onu bekliyoruz. Ve geçen gün EPDK 200 civarında lisansı iptal kararı aldı. Bunlardan biri de benim lisansım. 3 yılda ihaleye girme yasağı koydu. Zamanı biz harcamadık ki izin verecek devlet kurumlarının kaybettirdiği bir zaman var. Enerjide bütün büyük yatırımcılar aynı durumda. Dün itibariyle EPDK’nın 9 kişilik yönetim kurulu hakkında ceza, iptal, görevi kötüye kullanma ve suistimal davası açtım. Sen böyle yaparsan yerli, yabancı yatırımcının önünü kesersin. Sanayici neden dünyanın en pahalı enerjisini kullanıyor? Ülke doğalgaza mahkum olmuş, sen ne yapmaya çalışıyorsun. Ondan sonra da sanayiciye destek verelim. Elektrik kesilirse sanayici ne yapacak? Üretmeyen bir toplum yaşayamaz biz de sanayicinin sonuna kadar arkasındayız ama desteklemenin şekli bu değil.” 

“Kadir Topbaş’ı başbakana şikayet ettim”
17 Aralık döneminde ekonomi dışında her şey gündem maddesi oldu diyen Ali Ağaoğlu, neden göz altına alındığını şöyle anlattı:  “Bakırköy’deki arazim önce sanayi arsasıydı, imarı da vardı. Ama 18. Madde sebebiyle burada herhangi bir inşaat yapılamıyordu. Ben de burayı almadan önce İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’a danıştım. Durumu anlattım. ‘Bu maddeyi kaldırıp imara açabilir miyiz?’ dedim, ‘Memnuniyetle bu ay yaparız’ dedi. Ben de arsayı aldım ve imar düzenlemesi için de belediyeye başvurdum. Ancak 2 yıl geçmesine rağmen hiçbir şey yapılmadı. Ben de bir toplantıda konuyu dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’a arz ettim. Yani Kadir Topbaş’ı başbakana şikayet ettim. Kaldı ki üç ay içinde belediye işinizi yapmazsa bir üst makam olan bakanlığa başvurmak yasal hakkınızdır. Ben de yasal hakkımı kullanıp gidip bakanlığa müracaat ettim planımızı da yaptırdım. Bunun için beni göz altına aldılar.”

17 Aralık kapsamında Bakırköy 46 projesinin imarına karşılık TÜRGEV’e Ataşehir’den 20 dönümlük arazi bağışladığı haberlerine ateş püsküren Ağaoğlu, “Araziyi alanın anasını, verenin anasını, bunu söyleyenin de anasını…” dedi.

Sancaktepe’de rant transferi mi var?
İmar ve inşaat süreçleri sırasında belediyeler ve bakanlık bürokratları ile yaşanan süreçlerin yatırımcıyı bezdirici bir hal aldığını vurgulayan Ağaoğlu, konuyla ilgili olarak Sancaktepe Belediyesi’nde yaşadıklarını paylaştı. 10 yıl önce inşaatı tamamlanan imar planlarında 1.75 emsali bulunan arsada 0.55 emsal kullanarak yaptığı inşaatların imar ve iskan belgelerinin olmasına rağmen ilgili belediye tarafından yeşil alan ilan edilerek buradaki imar haklarının başka bir arazi üzerine aktarılmasını rant transferi olarak değerlendirdi. Ağaoğlu; bunun hangi maksatla ve neyin karşılığında yapıldığının gazeteciler tarafından sorgulanmasını önerdi.

Yeniköy’deki projelere ruhsat yok
Yeniköy'deki arazisiyle ilgili ruhsat sorunu yaşadığını da anlatan Ali Ağaoğlu, “Yeniköy'deki arazimde gerçekleştirilecek proje 2009'da Anıtlar Kurulu tarafından onaylandı. Sene 2014, hala ruhsat alamadım. Tasdiklenmiş olan projemin ruhsatı verilmiyor. Ayrıca Türk sivil mimarisinin en önemli örneği olan Amcazade Yalıları'nı İstanbul'a değer katsın diye yapıyorum. Aynı şekilde burası da 2009'da Kültür Varlıkları ve Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü'nden geçti ama hala ruhsatım yok. Milyonlarca dolar yatırdım buraya” dedi.

“İnşaat ekonominin nabzıdır”
Ekonominin nabzının sadece Türkiye’de değil dünyada da inşaat sektörü üzerinden ölçüldüğüne değinen Ağaoğlu, “ABD’de konut satışları, ekonominin olumlu ya da olumsuz seyrinin değerlendirilmesi için önemli bir gösterge olarak kabul ediliyor” dedi. Türkiye’de inşaat sektöründe doğrudan 2 milyon kişinin istihdam edildiğine dikkat çeken Ağaoğlu, sektörün tedarikçisi olan sanayi kuruluşlarında çalışanlarla bu rakamın 4 milyona ulaştığını, bunun toplam istihdamın ise yüzde 14’ünü oluşturduğunu belirtti.

“İstihdama yüzde 14 katkı sağlayıp, GSYH’den yüzde 6 pay alan inşaat sektörü için rantiye sektörü demek haksızlık olur” diyen Ağaoğlu, gayrimenkul yatırımından rant bekleyen küçük yatırımcıya borsada şans tanınmadığını, 2014 yılında Borsa İstanbul’dan her ay 5 bin yatırımcının kaçtığını da vurguladı.

5 milyar dolarlık kaynak Türkiye’yi bekliyor
Mütekabiliyet Yasası’nın da geç de olsa çıktığını dile getiren Ali Ağaoğlu, “Bugüne kadar yaklaşık 1,5 milyar dolar civarındaki dövizi ülkenin kasasına koyduk. Bu ayın 21’inde de Dubai’deki Cityscape Fuarı’na katılacağız. Fuarın en büyük stantlardan birini aldık. Eğer bu yasayı doğru çalışırsak 2014’te orada tüm şirketler olarak toplam 5 milyar doların üzerinde kaynağı bu ülkeye sağlamış oluruz” dedi.

"Küresel oyuncular gelmeden olmaz"
İnşaatı devam eden İstanbul Finans Merkezi’ne küresel oyuncuların da çekilmesi gerektiğini belirten Ağaoğlu, “Bu oyuncuları çekmek için de gerekli hukuki düzenlemelerin yapılması ve vergi altyapısının sağlanması lazım” dedi. Ağaoğlu, Ataşehir’deki yeni ofis projesi My Newwork Ataşehir’i ise ruhsatını alıp yakın zamanda satışa çıkaracaklarını söyledi.

“İş güvenliğine 10 milyon lira ayırıyoruz”
Torun Center’da meydana gelen asansör kazasıyla ilgili de konuşan Ağaoğlu, “Sektör için acı verici bir olay. İnşallah bir daha yaşanmaz. İş ve işçi güvenliğine daha çok önem vermemiz lazım” dedi. Maslak 1453 projesinde toplam 3400 kişi çalıştığını söyleyen Ağaoğlu, 119 kişinin iş güvenliği alanında görev yaptığını belirtti. Ağaoğlu, “Maslak 1453’te iş güvenliği için yılda 10 milyon TL’nin üzerinde bütçe ayırıyoruz.  Alınabilecek her türlü önlemi alıyoruz” dedi.