Ağaoğlu: Moody’s Türkiye’ye para gelmesini istemiyor

Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu “Moody’s körfez parasının Türkiye’ye gelmesini istemiyor” dedi.

Ağaoğlu: Moody’s Türkiye’ye para gelmesini istemiyor

Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, Maslak 1453 projesi için düzenlenen toplantıda proje içi yapılan reklam filmi ve kampanyanın yanısıra gündeme ilişkin değerlendirmelerde de bulundu. Ağaoğlu, Batı bankalarının Körfez yatırımcılarına  ‘Türkiye’ye para aktarmayın, yatırım yapmayın’ şeklinde resmi yazı gönderdiğini açıkladı. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in de Türkiye’ye para gelmemesi için kararlar aldığını belitti. Ağaoğlu, “Türkiye’ye körfez parası gelmesin diye Moody’s böyle bir karar alıyor. Bugün çok ciddi bir görüşme yaptım. Suudi Arabistan’ın çok önemli bir grubu. Batıdaki bankalar, ‘Türkiye’ye para aktarmayın, yatırım yapmayın’ diye resmi yazı gönderiyor Körfez’deki yatırımcılara. Onlar buna dikkat ediyor ama nereye yatırım yapacaklarını da biliyor” diye konuştu.

Teşvik gerekli
Ağaoğlu, gereken teşviklerin yapılması durumunda yabancıların gayrimenkul alımının önünün açılacağını söyledi. “Biz de gereken şeyleri yaparsak, oturma izni vesaire gibi yasal teşvikleri hayata geçirirsek bu işte daha başarılı oluruz. Yabancıların gayrimenkul alımını teşvik edecek şeyler yapmalıyız. Teşvik için siyasi iradede istek var ancak bürokrasi engel oluyor” dedi.

Bin 500’den fazla daire teslim edildi
Ağaoğlu Maslak 1452 projesinde kalan son daire ve ofislerin olduğunu söyleyen Ağaoğlu Maslak 1453 reklam filminin bu sebeple çekildiğini söyledi. Filmde kampanyadan bahseden Ali Aağaoğlu, Maslak 1453’te yaşamın başladığını belirterek, şu anda bin 500’ün üzerinde dairenin sahibini bulduğunu söyledi. Projede 4 bin 800’den fazla konut olduğunu dile getiren Ağaoğlu, “Şu anda 200 daire kaldı. 73 tane de ofis stoku var satılmayan. Ancak ofis bloklarında satışa çıkmadıklarımız da var. Bu kampanya hem konut hem de ofisler için.” dedi.