Ağaoğlu: Moodys'in hedefi Körfez sermayesi

Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, Moodys'in hedefinin, Türkiye'ye yatırım yapmayı düşünen Körfez sermayesi olduğunu iddia etti.

Ağaoğlu: Moodys'in hedefi Körfez sermayesi

Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, Moodys'in Türkiye'ye yönelik not indirim kararını yorumladı. Batı Bankalarının Körfez Sermayesi'ne para aktarmayın mesajı verdiğini söyleyen Ağaoğlu: "Moodys, Türkiye'ye para gelmesin diye kararlar alıyor..." şeklinde konuştu. 

Ağaoğlu'ndan Moody's yorumu
Maslak 1453 projesinin son daire ve ofisleri için başlatılan kampanyanın reklam filmi dolayısıyla düzenlenen basın toplantısında çarpıcı açıklamalarda bulunan Ali Ağaoğlu, Moodys'in Türkiye'ye sermaye akışını engellemeye çalıştığını söyledi. Yürüttüğü görüşmelerde Suudi Arabistan'ın çok önemli bir grubunun Batıdaki Bankaların Türkiye'ye para aktarmayın ve yatırım yapmayın" şeklinde resmi yazılar gönderdiğini saptadığını belirten Ağaoğlu:

"Ancak Körfez yatırımcısı neye yatırım yapacağını biliyor. BAE'den 5 emir ile görüştüm. Bana, Türkiye'nin bize ihtiyacı varsa bizim de Türkiye'ye ihtiyacımız var' yanıtını verdiler. Türkiye giderse domino etkisi yapar inancındalar..." dedi. 

Yasal düzenlemeler belirleyici olacak
Ali Ağoğlu, Moodys'in kararlarına rağmen Körfez sermayesinin yatırım isteğinin devam ettiğini, buna karşın Batılılar tarafından yürütülen baskının etkisinin hissedildiğini de belirterek: "Bundan sonrası bize düşüyor. Gerekenleri yaparsak, oturma izni vesaire gibi yasal teşvikleri hayata geçirirsek daha da başarılı oluruz. Yabancıların alımlarını teşvik edecek şeyler yapmalıyız. Bürokrasi bir çok şeye engel oluyor..." şeklinde konuştu.