Ağaoğlu’ndan flaş açıklama!

Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, "Türkiye'de inşaat sektörünün önü kesilmemeli" dedi

Ağaoğlu’ndan flaş açıklama!

Gayrimenkul sektöründeki gelişmeleri değerlendiren Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, net konuştu. Devletin hiçbir zaman inşaat sektörüne kaynak ayırmadığını belirten Ağaoğlu, "Devletin 100 lirası vardı da bunu inşaat sektörüne mi aktardı, hiçbir teşvik vermedi. Sektör kendi kaynağını kendi yarattı. Türkiye gibi deprem kuşağında yer alan bir ülkede inşaat sektörünün önü kesilmemeli” dedi.

Devletin en temel görevlerinden birinin de insanlarının sağlıklı konutlarda yaşamasını sağlamak olduğunu belirten Ağaoğlu, Türkiye gibi deprem kuşağında yer alan bir ülkede inşaat sektörünün önüne kesilmemesi gerektiğini kaydetti.  Ağaoğlu, devletin hiçbir zaman inşaat sektörüne kaynak ayırmadığını öne sürerek, "Devletin 100 lirası vardı da bunu inşaat sektörüne mi aktardı, hiçbir teşvik vermedi. Sektör kendi kaynağını kendi yarattı. Hatta inşaat sektörünün önünde çok büyük vergi yükü var. Maliyetin yüzde 35- 40'ına yakın bir vergi yükü ile karşı karşıyayız. Devletin bütçesini tutturmasında en büyük kaynaklardan biri inşaat sektöründen aldığı vergilerdir" şeklinde konuştu.

"Sanayi dursun, inşaat devam etsin" şeklinde bir talepleri olmadığını vurgulayan Ağaoğlu, eski bir sanayici olarak sanayinin de teşviklerle desteklenmesinin gerektiğini, Türkiye'nin inşaatı ve sanayisi ile her yönüyle büyümesinin sağlıklı olduğunu ve sektör olarak devletten bir destek, prim gibi talepleri olmadığını söyledi.

İlk 6 aylık satış oranları düşük
Ali Ağaoğlu, inşaat sektörünün Türkiye'nin en dinamik ve lokomotif sektörü olduğunu, yüksek bir çarpan etkisi yarattığını ifade ederek, sektörün ilk 6 aydaki satışlarında geçen yılın ilk 6 ayına oranla yaklaşık yüzde 9 düşüş yaşadığını söyledi.   Türkiye'nin bir seçim atmosferine girmesinin satışların düşmesinde etkili olduğunu, önünü göremeyen alıcıların bir bekleyiş içine girdiğini belirten Ağaoğlu, ikinci 6 aylık dönemde satışlara canlılık geleceğini ifade etti.

Ağaoğlu, başta İstanbul olmak üzere birçok şehirde mevcut yapı stokunun durumun içler acısı olduğunu ileri sürerek "Deprem tehlikesi altında bir şehir olan İstanbul'da insanların yüzde 50'si canlı canlı bir tabutta yaşıyor. İnsanları korkutmak istemiyorum, bunu söylerken imtina ediyorum; ama durum bu. Böyle konut stoku olan bir ülkede talepte bir daralma olmaz. Ama insanların alım gücünde bir problem var. Bundan dolayı konut taleplerinde bir düşme söz konusu" dedi.

Balon riski yok!
Ağaoğlu, bir süredir devam eden  "sektörde balon var" söylentilerini anlamsız bulduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu: "Balon iki şekilde oluşur. Bir, talep olmaz üretim olur; üretimde balon görülür. İki, fiyatlarda şişme görülür; talep azalır, bu da balona sebep olur. Başta Amerika olmak üzere dünyada böyle bir durum yaşandı. Ancak Türkiye'de balon riskini kabul etmiyorum. Türkiye'de talep hala çok canlı. Mütekabiliyetten sonra yurt dışından da talep gelmeye başladı. Dolayısıyla üretimde, talepte ve fiyatta da bir sıkıntı ve balon yok."

Türkiye'ye ciddi bir yabancı ilgisi var
Ali Ağaoğlu, inşaat sektörünün yüzde 100 yerli kaynakla üretim yaptığını, katma değerinin tamamının ülkede kaldığını belirterek, "Yabancıya satış ekonomiye ciddi bir kaynak sağlıyor; ama bu konuda birçok spekülasyon yapılıyor. Umarım bu yeni doğan çocuğu öldürmezler. Şu an Türkiye'ye ciddi bir yabancı ilgisi var. İstanbul'un artılarını daha da öne çıkararak bu satışları artırabiliriz. Mütekabiliyet çıkarıldı, ama bazı eksiklikler var. Bunların da çok acil tamamlanması lazım" dedi.