Ağaoğlu'ndan Orman Bakanlığı'na yanıt

Ağaoğlu, Maslak 1453 projesinin orman arazisi içinde olup olmadığına ilişkin Orman ve Su İşleri Bakanlığı açıklamasına yanıt verdi

Ağaoğlu'ndan Orman Bakanlığı'na yanıt

2 Kasım 2012 / emlakwebtv / Bülent Yoldaş
Ağaoğlu Şirketler Grubu'nun Maslak 1453 projesi özellikle, Ali Ağaoğlu'nun bizzat kendisinin oynağı reklam filminin ardından kamuoyunda tartışmalara neden oldu. Maslak 1453 reklam filminde, Ali Ağoğlu, "Evinizin yanı başında böyle bir orman olmasını istemezmisiniz. İşte orman" ifadelerini kullanmıştı.

Tartışma bu kampanyayla başladı
Reklam filminin ardından, Ağaoğlu'nun Maslak 1453 projesi için ormanı tahrip ettiği ve ağaçları kestirdiği yönünde bir kampanya başlatılmıştı. Yeşilist Ekibi imzasıyla başlatılan kampanya'da şu ifadelere yer veriliyordu:

"Biz İstanbullular, kendini buraya ait hissedenler ve bu şehri sevenler olarak, en başından beri hep bir ağızdan şehrimizin yeşil alanlarını tehdit eden projeler görmek istemediğimizi belirtiyoruz. Yüzyılların kenti, yuvamız, gürültüsüne, karmaşasına rağmen sevdiğimiz şehrimiz bugün koskoca bir metropol olan İstanbul'un kendine has doğası, kültürü, değerleri, Boğaz'ı, yüzyılların izlerini taşıyan mahalleleridir, bu şehrin albenisi.

Sürdürülebilir olan; bir şehrin kültürünü, yapısını, doğasını bozmadan o şehrin insanları için yaşam alanları oluşturmaktır. Ancak günümüz İstanbul'u her geçen gün yeşili daha da yok eden bir biçimde büyümekte ve kendine özgü kültüründen uzaklaşmaktadır. Maslak 1453 projesinin gerektirdiği altyapı, enerji ve ulaşım ihtiyacı ister istemez yanıbaşındaki ormanın yapısını değiştirecek ve biz İstanbulluların yeşil alanları azalacaktır.

Bizler nefes alabildiğimiz sayılı alandan biri olan Fatih Ormanı'nın yanı başında bitecek olan bu beton kütlesinden rahatsızız. Şehir bünyesindeki yeşil alanların giderek azalmasının, yarınlara çocuklarımıza yeşil alan bırakamayacak olmanın haklı endişesi içindeyiz. Nefes alabilecek doğal alanlar ararken, her geçen gün şehrin sosyo-kültürel yapısını zedelendiğini, yeşilin azaldığını görüyoruz. Gittikçe büyüyen İstanbul'da giderek azalan yeşil alan aslında bizlerin doğaya olduğu kadar kendimize de saygı göstermediğimizin bir göstergesidir. Gelecek nesillere yaşanabilir bir İstanbul bırakmak için Maslak 1453 projesini istemiyoruz."

Ağaoğlu: Kampanya'nın bilgi eksikliğinden kaynaklandığını düşünüyoruz
Ağaoğlu Şirketler Grubu bu kampanya'nın ardından yaptığı açıklamada, Maslak 1453 projesinin çevreci bir yaklaşımla geliştirildiği belirtilerek şu ifadelere yer verildi.

"‘Yeşilist' web sitesinde ‘Maslak 1453' projemiz hakkında bilgi eksikliğinden kaynaklandığını düşündüğümüz bir kampanya başlatılmıştır.

Fatih Ormanı yakınında yer alan projemizin bulunduğu saha daha önce kısmen askeriyenin atış poligonu, kısmen de döküm sahası olarak kullanılmaktaydı.

Bu proje de diğer projelerimiz gibi çevreci yaklaşımımız ile geliştirilmiştir. Bu doğrultuda inşa edilen Maslak 1453 projemiz uluslararası kriterlere sahip çevre dostu ‘Leed Gold' sertifikası adayıdır.

Ağaoğlu Şirketler Grubu ana felsefesi doğrultusunda çevrenin korunması hedefiyle Türkiye’de ilk kez düzenlenen Uluslararası Yeşil Binalar Zirvesi’nin destekçisi olmuştur. Ayrıca çevre bilincinin topluma yayılması için Ekoyapı Dergisi, yesilbina.com, yesilmimari.com web siteleri, basın ilanları ile çevre ve doğayla ilgili sosyal sorumluluk faaliyetlerine devam etmektedir.

Projemiz için 320.000 değil tek bir ağaç dahi kesilmemiştir."

Tartışmaya Orman ve Su İşleri Bakanlığı'da katıldı
Bu nokta da tartışmalara Orman ve Su İşleri Bakanlığı da dahil oldu. Orman ve Su İşleri Bakanlığı yaptığı açıklama da, İstanbul Fatih Ormanı’nın bir konut projesine tahsis edildiği iddiasının gerçeği yansıtmadığı belirtilerek, "Bu iddia, kamuoyunu ve vatandaşlarımızı yanıltmakta ayrıca Bakanlığımızın adı ticari maksatla hukuksuz şekilde kullanılmaktadır” ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, şunlar kaydedildi: "Söz konusu grup tarafından yapılacak inşaat projesi, Fatih Ormanı sınırları dışında yer almaktadır. Fatih Ormanı’ndan herhangi bir tahsis söz konusu değildir. Ayrıca projenin tanıtım filminin Bakanlığımız sorumluluk alanında yer alan Fatih Ormanı sınırları içinde çekilmesine dair Bakanlığımızdan alınmış bir müsaade de bulunmamaktadır.
Projenin web sitesinde proje alanının kuzeyden Fatih Ormanı’na komşu olduğu ve ormanın kullanım haklarının grubun elinde bulundurulduğu ifadelerine yer verilmiştir.

Gerçeği yansıtmayan bu iddia, kamuoyunu ve vatandaşlarımızı yanıltmakta ayrıca Bakanlığımızın adı ticari maksatla hukuksuz şekilde kullanılmaktadır. Bu tür yanlış beyanlara itibar edilmemesi hususu basının ve kamuoyunun bilgisine önemle sunulur."

Ağaoğlu'ndan bakanlığa jet cevap
Ağoğlu Şirketler Grubu bir açıklamayla da Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın yapmış olduğu yazılı açıklamaya cevap verdi.

Ağaoğlu Şirketler Grubu'nun Bakanlığa cevap olarak yaptığı basın açıklaması şöyle:

"T.C Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından 02.11.2012 tarihli basın açıklaması içeriğinde belirtilen aşağıdaki hususlar hakkında açıklama yapılması ihtiyacı doğmuştur.
Son günlerde Maslak 1453 projesinin orman arazisi içerisinde olup olmadığı kamuoyunda tartışılmaktadır.
Bakanlıkça yapılan açıklamada projenin; Fatih Ormanı sınırları dışında yer aldığı açıkça beyan edilmiştir.
Halkın duyarlılık ile yaklaştığı bu konuda inşaat sahasının orman sınırları dışında kaldığı ve ormanla hiçbir ilişkisinin bulunmadığı açıkça anlaşılmıştır.
Ancak Bakanlığın proje ile ilgili olmayıp, Fatih Ormanları kapsamında tahsisli herhangi bir yer bulunmadığı yönündeki açıklaması gerçeği yansıtmadığı gibi hangi maksatla beyan edildiği de anlaşılamamıştır.
Fatih Ormanları’nın Park Orman olarak bilinen bölümü önce Borusan Grubu’na daha sonrasında Sn. Serdar Bilgili’ye ait olduğu bilinen Ege Turizm A.Ş.’ne tahsis edilmiştir.
Yine Fatih Ormanları’nın diğer bir bölümü mesire alanları olarak kullanılmak üzere 9 Aralık 2009 tarih 09900 yevmiye nolu Beyoğlu 51. Noterliğince yapılan sözleşme kapsamında A.K.C Petrol Ürünleri Limited Şirketi’ne tahsis edilmiştir. ( Noter sözleşme örneği ilişiktedir )
Yine bakanlık açıklamasında projemizin kuzeyden Fatih Ormanlarının bir parçası olan Park Orman’a komşu olmadığı beyanları gerçeği yansıtmamaktadır.
Grubumuzun hiçbir ticari faaliyetinde yasal çerçeve dışına çıkan uygulaması bulunmadığı gibi ayrıca ticari maksatla Orman Bakanlığı’nın adının da hiçbir mecrada kullanılmadığını açıkça kamuoyuna beyan ederiz.
Ancak, olumsuz yorumlara dayalı bakanlık açıklamalarının ne maksat taşıdığını anlayamadığımızı da belirtmek isteriz."