Ağaoğlu'ndan İFM için stratejik imza

İstanbul Finans Merkezi'nin altyapı inşasından sorumlu Ağaoğlu ile Katar Finans Merkezi yöneticileri arasında stratejik ortaklığın önünü açan imzalar atıldı

Ağaoğlu'ndan İFM için stratejik imza

İstanbul Uluslararası Finans Merkezi ile Katar Finans Merkezi arasında stratejik ortaklığa giden yolda büyük önem arz eden niyet mektubu dün imzalandı. İstanbul Uluslararası Finans Merkezi'nin altyapı inşa sorumlusu ve  projenin büyük gayrimenkul geliştiricisi konumunda bulunan Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu yaptığı konuşmada, niyet mektubunun iki merkez arasında stratejik ortaklığın kurulması yolunu açacağına inandığını söyledi. 

İstanbul Finans Merkezi için büyük adım

Halen inşası süren ve doğru politik desteklerle İstanbul'u dünyanın en büyük finans merkezlerinden biri haline geçirmesi beklenen İstanbul Uluslararası Finans Merkezi için çok kritik bir imza dün atıldı. İmza törenine İstanbul Finans Merkezi'nin en büyük gayrimenkul geliştircisi ve altyapı inşasında sorumlu şirketi olarak Ağaoğlu Şirketler Grubu'nun Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, Ağağlu Şirketler Grubu İcra Kurulu Üyesi ve İş Geliştirme Grup Başkanı Burak Kutluğ'un yanı sıra Katar Finans Merkezi'nin yöneticileri katıldı. Katar Finans Merkezi ile  İstanbul Finans Merkezi arasında stratejik ortaklığa giden yolda kritik bir adım olarak nitelendirilen imza töreninde söz alan Aliağaoğlu: 

"İmzalanan niyet mektubunun Katar Finans Merkezi ile İstanbul Finans Merkezi arasında stratejik bir ortaklık oluşturma yolunu açtığına inanıyorum." ifadelerini kullandı. 

Katar Türkiye'nin potansiyeline inanıyor

Konuşmasında Katar'ın Türkiye'nin geleceğine ve büyüme potansiyeline inandığını aynı zamanda bu ülkenin ticari ilişkiler ve yatırım fırsatları açısından da Türkiye'nin önemli stratejik ortaklarından biri olduğunu söyleyen Ali Ağaoğlu: "Ağaoğlu Grubu olarak 1981 yılından bu 35 binin üzerinde konut ve ticari ünite geliştirdik. Türkiye'nin en büyük gayrimenkul geliştiricisiyiz. Bunun yanında İstanbul Uluslararası Finans Merkezi'nin de en önemli geliştiricisiyiz. Katar Finans Merkezi de etkili ve modern finans merkezi yapısının çok iyi örneklerinden biridir." dedi. Ağaoğlu, imzalanan niyet mektubunun İstanbul Finans Merkezi ve Katar Finans Merkezi arasında stratejik bir ortaklık oluşturulması yolunda önemli bir adım olduğunu da belirterek:

"İstanbul Uluslararası Finans Merkezi'nin en önemli geliştiricilerinden biri olarak, bu niyet mektubu ile önemli bir işbirliğine imza atmaktan dolayı gurur duyuyoruz." dedi. 

Daha fazla firma Katar'a gelsin diye

Katar Finans Merkezi CEO'su Yusuf Mohamed Al-Jaida da, anlaşmanın bölge kalkınması ve ikili ilişkilerin geliştirilmesi açısından büyük önem taşıdığını belirterek: "Katar'da faaliyetlerini sürdüren 200'ün üzerinde Türk şirketi ve ortak girişimler var. İmzelenen iyi niyet mektubu ile beklentimiz daha fazla firmanın Katar'a gelmesi yönündedir." şeklinde konuştu 

İmzalanan niyet mektubunun içeriği

İstanbul Finans Merkezi ile Katar Finans Merkezi arasında Doha'da imzalanan niyet mektubu ile Türk firmalarının Katar Finans Merkezi'ne proaktif bir biçimde tanıtımı sağlanacak. Buna ek olarak her iki tarafın da Katar ve Türkiye'yi yönelik ilgi duyulan konulara yönelik seminer ve konferans düzenlemesi de teşvik edilecek.Niyet mektubu aynı zamanda iki finans merkezi arasında hukuki, yatırım amaçlı ve ticari ilişkilerin de ivme kazanması için çalışmalar yürütülmesinin önünü açacak.