AGC Hukuk'a şövalyeden ilham alınan büro

AGC Hukuk Bürosu’nun merkez ofisi şövalyelik temasından hareketle tasarlandı

AGC Hukuk'a şövalyeden ilham alınan büro

AGC Hukuk Bürosu’nun merkez ofisi Mall of İstanbul Residence’da konumlandırıldı. Şövalyelik temasından hareket edilerek tasarlanan büroda Efeçe Mimarlık’ın imzası bulunuyor. 

Mehmet Gülbey tarafından tasarlandı
Tasarımın çıkış noktasının el yapımı kompozit bir şövalye olduğunu belirten Efeçe Mimarlık'tan Mehmet Gülbey çalışanların motivasyonunu arttırmak, danışanların da gerginliğini ortadan kaldırmak için kullanılan malzeme, renk, akustik gibi detaylara önem verdiklerini söyledi. 

AGC Hukuk Bürosu’nun kurucusu Avukat Cevat Kazma da merkez ofislerini Mall Of İstanbul Residence olarak belirlemelerindeki nedeni: “Mecidiyeköy-Mahmutbey metro hattının, 3. Havalimanı ve 3. Köprünün kullanıma açılmasıyla birlikte İstanbul Kuzey aksa doğru yayılacaktır. Şuanda yapılmakta olan proje ve merkezler de dikkate alındığında Türkiye’nin en büyük AVM ve Yaşam Merkezi olan Mall of İstanbul’un bulunduğu Basın Ekspres yolu ve çevresinin Yeni Maslak olarak nitelendirilebilecek önemli bir merkeze dönüşeceğini göz önüne alarak Merkez ofisimizi bu bölgede konumlandırma kararı aldık.”  şeklinde açıkladı

Hem Çalışanlar Hem Danışanlar Düşünüldü
Mimar Mehmet Gülbey de tasarımını gerçekleştirdiği AGC  Hukuk Bürosu’nda nasıl hareket ettiklerini anlattı: “Hukuk bürolarına giden kişiler, davalı ya da davacı hangi sebeple olursa olsun bir telaş veya gerginlik içinde bulunuyor. Biz bu ofisi tasarlarken tasarımda bu gerginliği ortadan kaldıracak etmenler üzerinde yoğunlaştık. Örneğin ortamdaki fazla ışık, yankı yapan konuşmalar gerginlik yaratır, var olan gerginliği arttırır. Tavanda yer alan girdi çıktılarla, ahşap bölme duvarlar ile yankıyı azaltırken, aydınlatmaları da gerektiği alana gerektiği kadar ışık seviyesi verecek şekilde kullandık.”

Tasarımda koyu renk tercih etmelerinin sebeplerini de ifade eden Gülbey, “Ortam ışığını istediğimiz düzeyde tutabilmek için tavan ve zeminde siyah rengi kullandık. Koyu tonlar doğru kullanıldığı takdirde çalışma ortamlarını daha verimli alanlara dönüştüren renklerdir.” dedi.