Ağır araçları İstanbul'a sokmayacağız

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, hayata geçirmeye hazırlandıkları projelerle ağır araçların İstanbul'a girmeden tahliyesini sağlamaya gayret göstereceklerini söyledi

Ağır araçları İstanbul'a sokmayacağız

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, hayata geçirmeye hazırlandıkları projelerle ağır araçların İstanbul'a girmeden tahliyesini sağlaaya gayret göstereceklerini söyledi. Habertürk Gazetesi'ne açıklamalarda bulunan Elvan: 'İstanbul'u TIR trafiğinden kurtarmak için yeni projeler geliştiriyoruz. Yeraltı yolları da bu projelerden biri. TIR'lar İstanbul'a girmeden doğrudan denizyolu ile şehri geçecek.' dedi. Elvan, bir başka proje ile de Tekirdağ'ı otoyol ile Çanakkale'ye bağlayacaklarını belirterek, Çanakkale Boğaz Köprüsü ile birlikte de bölge illerine bağlantının sağlanacağını kaydetti.

Kuzey Marmara otoyolu çalışmaları sürüyor
Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan, Kuzey Marmara Otoyolu çalışmalarının da devam ettiğini, ekirdağ-Kınalı’ya kadar olan kesimin ihalesine çıkıldığını, Kurtköy, Akyazı, Sakarya arasının otoyol ihalesinin yapılacağını aktararak: 'Tekirdağ Kınalı’da otoyolla Çanakkale’ye ineceğiz, Çanakkale köprüsünden geçip Balıkesir’e geçilip, oradaki İstanbul-İzmir otoyoluna bağlıyoruz' şeklinde konuştu.

Yük taşımacılığında hızlı tren uygulanacak

Yüksek hızlı tren yerine hızlı tren
Yük taşımacılığını yaygınlaştırmak için yüksek hızlı tren yerine 'hızlı tren' uygulamasına geçileceğini de belirten Elvan: 'Bundan sonra hep hızlı tren ile gideceğiz. İstanbul-Ankara arasında olduğu gibi Ankara-İzmir arasında da hızlı tren olacak. Büyük kentler arasında yüksek hızlı tren olacak. Bunun dışında Konya-Mersin arasında hızlı tren olacak. Limana ulaşacaksam, hızlı tren olacak. Bu da az değil, yük taşımacılığında saatte 120 kilometre hız yapıyor.' şeklinde konuştu.

Çanakkale Boğaz Köprüsüne de demiryolu
Bakan Elvan, yakın bir zamanda hayata geçirilecek Çanakkale Boğaz Köprüsüne de demiryolu entegrasyonu kurulacağını belirterek: 'Çanakkale’ye yapılacak köprünün projesi tamamlanmak üzere. Köprü üzerine demiryolu istedim. Yavuz Sultan Selim Köprüsü gibi ortadan demiryolu geçirilmesi olur mu diye çalışma yaptırıyorum.' dedi.