Ağır araçların 3. Köprü isyanı: Ceza öderim, yine de o köprüden geçmem

Mahmutbey gişe trafiğine isyan eden ağır vasıta sürücüleri, şimdi de 92 TL ceza ve 20 sürücü puanı silme cezasına rağmen 2. Köprü'den geçmeye başladı. 3. Köprü'den geçiş bedeli ise 160 TL düzeyinde

Ağır araçların 3. Köprü isyanı: Ceza öderim, yine de o köprüden geçmem

İstanbul'un 3. Köprüsü'nde kaos giderek büyüyor. Tamamlanmamış geçiş yolları,alternatifleriyle kıyaslandığında yüksek geçiş ücretleri, iyi planlanlanmamış şişeağzı olarak tabir edilen noktalarının felç ettiği trafiğiyle, çileden çıkan ağır tonajlı araçların sürücüleri Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nü gözden çıkardı. 

Ceza öderim gene de o köprüden geçmem
Söz konusu araçların sürücüleri, 3. Köprü'yü kullanmak yerine Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'ne yönelmeye başladı. İstanbul'un 2. Köprüsü'nden, 20 puanlık puan silme ve 92 TL'lik para cezasına rağmen geçmeye devam eden sürücüler, aslında bu işten kârlı bile çıkmaya başladı. Çünkü, 3. Köprü'den geçişin bedeli, ağır tonajlı araçlar için 160 TL düzeyini buluyor. Toplamda ise yakıt maliyeti ve bağlantı yolları kullanım ücretiyle birlikte Hadımköy'den Gebze'ye yolculuk yapan bir kamyonun maliyet 400 TL'ye çıkabiliyor. 

Otobüsler de sudan ucuz cezaya razı
Ağır tonajlı araçların, geçiş yasağına rağmen Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nü kullanması üzerine, polis ekiplerinin de yoğun bir ceza mesaisi harcadığı göze çarptı. Ancak kesilen cezalardan etkilenmeyen ağır vasıta sürücüleri, 92 TL'lik cezanın kendileri için sorun teşkil etmediğini görüldü. Özellikle Nakliye firmalarının tercih ettiği bu yöntem, artan bedeller karşısında giderek yaygınlaşacağa benziyor.