Ağrı Havalimanı’nın adı ‘Ağrı Ahmed-i Hani’ oldu

Ağrı Havalimanı’nın yeni adı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Ağrı Havalimanı’nın adı ‘Ağrı Ahmed-i Hani’ oldu

Yeni terminal binası apronunun açılışı Mayıs ayında yapılan Ağrı Havalimanı’nın adı ‘Ağrı Ahmed-i Hani’ oldu. Karar, 8 Temmuz 2015 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

2014 verilerine göre yıllık toplam yolcu kapasitesi 201.140 olup iç hat trafiğine açık olan havalimanına İstanbul Atatürk Havalimanı ve Ankara Esenboğa Havalimanı ile karşılıklı olarak her gün tarifeli sefer var. Bu Havalimanına Türk Hava Yolları ve Anadolujet şirketleri uçuş düzenliyor.

Pisti 3000 metre uzunluğunda 45 metre genişliğinde olan Ağrı Ahmed-i Hani Havalimanı, Ocak 1997 tarihinde açılmıştı. 2009 yılında pist, taksiyolları ve apronun genişletilmesine başlanılan havaalanı, 2011 yılı başından itibaren tekrar hizmete açıldı. Yeni terminal binası ve apron ise Mayıs 2015’te düzenlenen törenle açılmıştı.

Ağrı Havalimanı nerede?

Ağrı Havalimanı şehir merkezine 9 kilometre mesafe yer alıyor. Airport Taksi ile beraber, Ağrı Belediyesi tarafından şehir merkezi ile havalimanı arası servisler uçak saatlerine göre hizmet veriyor. İlçelere gidecek yolcular için de servisler mevcut.