Taksim 360'da yaşam 2018'de başlıyor

Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık, Beyoğlu'nun Tarlabaşı semtinde hayata geçirilen Taksim 360 projesinde ilk yaşamın önümüzdeki sene başlayacağını açıkladı

Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık, Beyoğlu'nun tarihi semti Tarlabaşı'nda uygulanan Taksim 360 projesi ile ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu. Beyoğlu Büyük Dönüşüm Buluşması'nda söz alan Çalık, projede ilk yaşamın 2018 yılı içinde başlayacağını, 2019 ve 2020 yılları içinde de projenin tamamıyla bitirileceğini açıkladı.

Tarihi semti dönüştürmenin ağır sorumluluğu

Ahmet Çalık, Beyoğlu'nun İstanbul'un başkenti olduğunu ve bu niteliğini kültürün, tarihin ve sanatın merkezi olma özelliğinden ötürü kazandığını da belirterek: Sadece türk tarihçi sanat ve yazarların değil tüm milletin sanat ve bilim dünyasının ilgi odağı haline geliyor. Şiirlere, romanlara konu olan güzelliklerinin yanı sıra tarih boyunca farklı din dil ve ırktan insanları bir araya getirmiş bir kültür mozaiği. Bu mozaiğin en önemli noktalarından biri de Tarlabaşı. Geçmişte bugün bölgede mimari açıdan Pera ile aynı tarzda ama daha mütevazi binalar inşa edilmiş Çok renklilik semte önemli bir kimlik kazandırmış... Bugün de Beyoğlu'nu Beyoğlu yapan kriterler tarihi, sosyal ve kültürel atmosferi. Buraya yatırımlar da endüstri çarkları da dönüyor." ifadelerini kullandı. 

Taksim 360 ticari değil, sosyal bir projedir

Beyoğlu'nun tarihi ve kültürel mirasını aktarabilmenin çok önemli bir sorumluluk olduğunu ve projeye başlama kararında başkanın arzusu ve isteğinin önemli bir rol oynadığını vurgulayan Çalık:  "Bir çok firmaya gidildiğini ancak buna cesaret edilemediğini gördük. Ben gidip gördüğümde dünyanın en kıymetli yerlerinden biri, müthiş bir geçmişi var. Ama buna rağmen, sosyal açıdan sıkıntılı bir yerdi. Cesaret isteyen bir işti. Başkanımızın arzu ve isteği bende güven uyandırdı ve bu projeye girdim. Ama buna ilk başta ticari bir proje olarak bakmadık, sosyal bir proje olarak baktık. Gönüllülük esasıyla mülk sahipleriyel anlaşarak yaptığımız çalışmalarımız tabi burada Anıtlar Kurulu, Bakanlıklar onlarca resmi dairelerle iş birliği ve Sivil Toplum ile işbirliği halinde proje çok iyi bir noktaya geldi. Böyle muazzam bir tarihe sahip projenin içinde olmaktan mutluyuz. Yorgunluklarımızı unutuyoruz." ifadelerini kullandı

10 milyarlarca dolarlık proje yaptım, beni burası mutlu etti

Çalık, Taksim 360'ın bir yenileme projesi olduğunu ve binlerce yıllık geçmişi bugüne ve yarına hazırlamanın sorumluluğunu taşıdıklarını da belirterek: " Bunun bir sorumluluğu var. Bu projenin bizdeki asıl hedefi, hayal ettiğimiz şeyi hayata geçirmek yolunda yola çıktığımızda sıkıntılara değil neticeye odaklandık. Bölgedeki engeller kalkmış durumda. Önümüzdeki sene ilk yaşam başlıyor. 2019 ve 2020'de proje tamamıyla bitmiş oluyor. Bu proje bittiğinde sanatçıların, kültürel hayatın entelektüellerin sadece bu kentindeğil, tarihte olduğu gibi dünyadan bir çok insanın gelipyaşamak isteyecekleri bir bölgeden bahsediyoruz. Böyle bir projeyi hayata geçiriyor olmaktan dolayı çok mutluyuz. Tabi bu projelerde sadece belediyeler olmuyor. Onlarca kurumla muhatap oluyorsunuz. Bu nedenle yorucu ve zor projeler. Sorumluluğu yüksek ama hayata geçirdiğiniz zaman da geriye bıraktığınız bir eser oluyor. Bu nedenle tatmini yüksek. Bu projede olmaktan dolayı mutluyuz. Geçtiğimiz 10 yılda onlarca milyar dolarlık projelere imza attık. Ama sizi mutlu eden nedir. İşte budur. 

Firma Bilgisi: çalık
Proje Bilgisi: taksim 360