Ahmet Misbah Demircan'dan Okmeydanı açıklaması!

Okmeydanı'nda yürütülen kentsel dönüşüm çalışmalarıyla ilgili olarak açıklama yapan Beyoğlu Belediye Başkanı Demircan, Belediye Meclisi kararının "riskli bölge" ilanı anlamına gelmediğini söyledi

Ahmet Misbah Demircan'dan Okmeydanı açıklaması!

4 Haziran 2014/Emlakwebtv
Okmeydanı'nda 5 mahallenin riskli alan ilan edilmek üzere Bakanlar Kurulu kararını bekleme sürecini başlatan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, alınan kararı, "Belediye Meclisi'nin" iradesi olarak yorumladı. Demircan, riskli alan ilanıyla ilgili olarak semt halkının ve Okmeydanı Çevre Koruma Derneği'nin aksi iddialarına rağmen, geçen Eylül ayından bugüne dek 87 toplantı gerçekleştirdiklerini iddia etti. 

Meclis toplantısının "halkın taleplerinin" görüşüldüğü bir mecra olarak değerlendirilmesi gerektiğini söyleyen Demircan, meclis kararının "riskli alan" ilanı anlamına gelmediğini belirtti. Demircan, "Riskli bölge ilan edilmesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın raporlarını hazırlayıp, olurunu verip, konuyu Bakanlar Kurulu'na sevk etmesi gerekiyor. Bir bölge ancak Bakanlar Kurulu kararıyla riskli bölge ilan edilebilir" diye konuştu.

Teknik rapor sorusuna geçiştirme
Danıştay'ın verdiği "kamusal yarar" kriterinin ancak bilimsel rapor ile iddia edilebileceğinden hareket eden bir gazetecinin teknik rapor sorusuna "Burada teknik rapor vardı, yoktu. Böyle bir tartışma oluştu. Beyoğlu Belediyesi teknik raporunu burada kendisi tutmuş durumda..." yanıtını verdi.  
Beyoğlu Belediye Başkanı bölgede ruhsatsız ve iskansız bina sayısının 5 bin 600 olduğunu da hatırlatarak: "Tamamen kaçak yapılardan oluşan bir semtten bahsediyoruz..." ifadesini kullandı. 

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan da Okmeydanı'nda vadandaşa dağıtılan tapular hususunda açıklama yaptı. Konuşmasında Okmeydanı Çevre Koruma Derneği Başkanı Ali Çetkin'in "tapu konusunda" semt halkının hassasiyetlerinin göz önüne alınmadığı eleştirisine değinmeyen Demircan, " 24 bin hisseli tapu tahakuku var. Bunun yüzde 10'nun işlemleri tamamladı. Yüzde 50'sinin işlemlerini sürdüryor. Bu işlemler bir yıldır devam ediyor" dedi. 

Riskli alan ilanına tepki gösteren Okmeydanı Çevre Koruma Derneği Başkanı Ali Çetkin, bir olağanüstü hal yasası olan "Afet Yasası"nın bölgeye adapte edilerek, yandaş müteahhitlere yüksek kar imkanı tanınmak istendiğini belirtmişti.