Aidat rekoru İstanbul Avrupa'da

Konut aidatlarında en yüksek bedeli İstanbul Avrupa yakasına ait konut projesinin sakinleri ödüyor. Burada aidatların metrekaresi 13.16 TL'ye kadar çıkmış durumda

Aidat rekoru İstanbul Avrupa'da

REIDIN tarafından gerçekleştirilen "Konut Projeleri Aidat Değerleri" araştırması ile il, ilçe ve projeler bazında lokasyonların aidat ortalamaları analiz edilebilir şekilde yayınlandı. Buna göre konut aidatlarında en yüksek bedeli İstanbul Avrupa yakası'na ait bir projenin sakinleri ödüyor. Bu projede aidatların metrekaresi 13.16 TL'ye kadar çıkmış durumda.

En düşük aidat 0.13 TL

Konut Projeleri Aidat Değerleri Araştırması
İstanbul, Ankara ve İzmir illerinde, oturumun başladığı konut projelerinde, metrekare bazında en yüksek aidat değerine sahip konut projesi 13.16 TL/m2 ile İstanbul Avrupa yakasında iken, metrekare bazında en düşük aidat değerine sahip konut projesi ise ortalama 0.13TL/m2 ile Ankara'da bulunuyor.

İki yakada farklı aidat
Araştırma sonuçları İstanbul'un iki yakası arasında da değer farklılıklar olduğunu gösteriyor. İstanbul ilçeleri için hesaplanan metrekare bazında ortalama aidat değerlerine bakıldığında, Güngören 1.02 TL/m2 ile en düşük değere sahipken, 5.6 TL/m2 ile Beşiktaş en yüksek aidat ortalamasına sahip ilçe oldu. Özellikle Boğaz aksında bulunan ilçelerde rayiç değerlerde olduğu gibi aidat değerleri de çeperlere oranla yüksek çıktı.

Konut Projeleri Aidat Değerleri Araştırması

Aidatı en yüksek ilçeler: Beşiktaş, Şişli, Kadıköy
Konuyla ilgili bir açıklama yapan REIDIN Türkiye Veri Uzmanı Hilal Erdoğan Şumnu, aidat değerlerinin en yüksek olduğu ilçeleri, Beşiktaş, Şişli ve Kadıköy olarak göstererek: ' Bu bölgelerin REIDIN SED (Sosyo Ekonomik Derecelendirme) sınıflandırmasında da A+ seviyesinde olan ilçeler olduğu görülüyor. Buna göre, refah düzeyi ile aidat değerlerinin ilişkili olduğunu söylemek mümkün. Gelir düzeylerinin, satış ve kira fiyatlarının halihazırda yüksek olduğu bölgelerde, aidat değerlerinin de yüksek olduğunu gözlemlemekteyiz. Sonuç olarak, aidat değerlerinin lokasyona, sosyo-ekonomik seviyeye, konut fiyatlarına bağlı olarak değişkenlik gösterdiği söylenebilir" dedi.

Konut Projeleri Aidat Değerleri Araştırması