AİHM Türkiye'yi depremzedelere tazminat ödemeye mahkum etti

1999 depremi sonrasında Çınarcıklı depremzedelerin başvurularını görüşen Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Türkiye'yi "sorumlularla ilgili etkili bir soruşturma yürütmediği" gerekçesiyle tazminat ödemeye mahkum etti.

AİHM Türkiye'yi depremzedelere tazminat ödemeye mahkum etti

1999 yılında yaşanan deprem sonrasında iç hukuk yollarının tamamen tükenmesi sonrası Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvuran Çınarcıklı depremzedelerin başvurusunu görüşen Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Türkiye'yi depremzedelere 124 bin Euro tazminat ödemeye mahkum etti. 

17 Ağustos'tan sonra tamamlanamayan başvurular
17 Ağustos 1999 yılında yaşanan depremi çok sayıda ölüm ve bina kaybıyla atlatan Çınarcıklı depremzedeler iç hukuk yollarının tükenmesiyle birlikte başvurdukları Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nden olumlu yanıt aldı. 195 kişinin yaşamını yitirdiği Veli Göçer'e ait yazlık sitede yaşamakta olan 7 ailenin yaptığı başvuruyu görüşen Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Türkiye'yi, "sorumlularla ilgili etkili soruşturma yürütmediği" gerekçesiyle 124 bin Euro tazminat ödemeye başkum etti.

 

AİHM'den Türkiye'ye deprem tazminatı

 

Mağdur ailelerin feryadı
Cumhuriyet Gazetesi'nde yer alan Faruk Kırtay imzalı habere göre, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararını değerlendiren ve depremde annesini kaybeden Şehriban Yüce, 16 yıldırkamu görevlileri ve sorumluların yargılanması için hukuk mücadelesi verdiklerini hatırlattı. Danıştay 2. Ceza Dairesi'nin aldığı kararından hareketle yetkililerin yargı huzuruna çıkarılmadığını belirten Yüce: 

"Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin kararıyla artık müteahhitler ve kamu görevlisi ve belediye başkanları sorumsuzca izin veremeyecek..." ifadelerini kullandı. 

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvuru koşulları
Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi kapsamına alınmış temel haklardan biri ya da bir kaçının ihlaline maruz kalma halinde başvuru yapılabilecek Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin, bireyler karşısında kamu gücünü kullanmakla yetkili "kamu görevlisini" yargılama yetkisi bulunuyor. Başvuru koşulları arasında en  önemlisi ise başvuru konusu olan ihlali yapan devletin ulusal mahkemelerinde davanın görülmesi zorunluluğu... Bir diğer deyişle, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvuru yapmadan önce, mağdur kişinin, iç hukuk yollarını tümüyle tüketmesi gerekiyor.