AİLE KONUTU ŞERHİ NASIL KONULUR?

Eşler arasında maddi, manevi adaleti sağlamak adına yapılan aile konutu şerhinin en önemli faydası ailenin yaşadığı evi korumak. İşte şerhe dair merak ettikleriniz…

AİLE KONUTU ŞERHİ NASIL KONULUR?

Aile konutu nedir?

**Evlilik süresince eşlerin ve varsa çocuklarının birlikte yaşadıkları evdir. Aile konutu tektir ve diğer sahip olunan konutlar, bu nitelikte değildir.

Şerhin amacı…

**Bu konutların tapusu üzerine aile konutu şerhi konulmasında fayda var. Çünkü şerhle, evin sahibi olan eşin ev üzerindeki hakları kısıtlanmış oluyor. Yani kişi eşinden izin almadan evi satamıyor, kiralayamıyor.

Süresi var mı?

**Bu sorunun yanıtı ise ‘evet.’ Aile konutu şerhi, evlilik bitmediği sürece devam eder. Boşanma olursa şerhin de kaldırılması için mahkeme kararı alınması gerekir.

Şerh nasıl yapılır?

**Konutun tapusu üzerine aile konutu şerhi koydurmak için eşlerden birinin tapuya başvurması yeterli oluyor. Tabii birlikte başvuru da yapılabiliyor.

Hangi belgeler gerekli?

**Tapuda istenilen belgeler ise evin aile konutu olduğunu kanıtlayan muhtarlıktan alınmış belge ile nüfus müdürlüğünden alınmış vukuatlı aile nüfus kayıt örneği.

Anlaşmazlık varsa…

**Bazen konutun aile konutu olduğuna dair anlaşmazlık çıkabiliyor. Bu durumda yapılacak Aile Mahkemesi’ne başvurmak. Mahkeme kararıyla aile konutu şerhinin konulması istenir.  

İşin mali yönü…

Aslına bakılırsa işin mali yönü yok. Çünkü aile konutu şerhinin tapu kütüğüne yazımı için herhangi bir harç veya vergi alınmıyor.