Ak Saray'a az para harcamadık

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Ak Saray'a harcanan parayı: 'Az değil.' şeklinde niteledi

Ak Saray'a az para harcamadık

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Ak Saray'a harcanan parayı: 'Az değil.' şeklinde niteledi.

1 Katrilyon masraf yapıldı
Dünyanın her yerinde Cumhurbaşkanlığı makamları ve saraylarının prestijli yerler olduğunu belirten Arınç: 'Ama bu kadar mıdır, onu kastetmiyorum. Çoğu yerlerde bir eski saray kalıntısı da olabilir. Bazen parlamento binaları da böyledir. Bazılarında da bir azamet göstermesi bir debdebe göstermesi de gerekebilir. Bizim Osmanlı geleneğinde de böyledir. Burada 1 katrilyonun üzerinde masraf yapıldı. Bu kadar olmamalıydı, derseniz tartışabiliriz. Bu az para değil.' dedi.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç

Başbakanlık Binası olarak tasarlanmıştı
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, Başbakanlık, MİT Müsteşarlığı, MGK Genel Sekreterliği, Diyanet İşleri Başkanlığı, Vakıflar Genel Müdürlüğü, Türkiye İnsan Hakları Kurumu ile Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı'nın 2015 yılı bütçeleri üzerinde milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Başbakan Yardımcısı Arınç, hükümette bulunduğu dönemlerde yapının 'Başbakanlık binası' olarak tasarlandığını belirterek: ' O zaman bize söylenen cevap şuydu ve makuldü. Dünyanın hiçbir yerinde sokağa açılan Başbakanlık merkez çalışma binası, konutu, yoktur. Oysa biz konuklarımızı bile sokak ortasında merasimle karşılıyoruz. Son aya gelinceye kadar Sayın Cumhurbaşkanımız seçildikten sonra Sayın Başbakan ile görüşmüşler. 'Burayı Cumhurbaşkanlığı Sarayı olarak düşünüyoruz, siz de burayı kullanabilirnisiz veya bu şekilde devam edebilirsiniz' denilmiş. Sayın Başbakan da rıza göstermiş.' dedi.

Dünyadan örnekler
Dünyanın her yerinde Cumhurbaşkanlıı konutlarının görkemli yapılar olduğunu ancak 1 katrilyonun üzerinde yapılan masrafın tartışılmaya değer olduğunu belirten Arınç: 'Burada 1 katrilyonun üzerinde masraf yapıldı. Bu kadar olmamalıydı' derseniz bu tartışılabilir. Bunu tartışabiliriz. Az bir para değil. Bunu incelediğimde şu çıktı karşıma. Özel imalat bunlar. O kadar ince işçilik kullanılmış ki biz de vakıflarda bunu görüyoruz... Öngörülemeyen bazı imalatlar için sonradan keşif artışı verilebiliyor. Haddim olmayarak çok da aklım ermez de 'nereye gitti bu paralar, ne oldu' falan dediğimizde zaten dün müteahhitin firması falan da açıklanmış. Bazı işler özel imalat olarak yaptırılmış. Bunlar doğrudur ama masraflıdır."