Ak Saray'da iskan bilmecesi

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Ak Saray ile ilgili başlattığı 'iskan' araştırmasında, bir türlü tatmin edici yanıt alamıyor

Ak Saray'da iskan bilmecesi

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Ak Saray ile ilgili başlattığı 'iskan' araştırmasında, bir türlü tatmin edici yanıt alamıyor. Oda'nın, Saray'da oturma izninin bulunmadığı açıklamasına sessiz kalan Ankara Büyükşehir Belediyesi'nden sonra, Başbakanlık da iskan işlemlerinin tamamlandığını ama bir açıklama yapılmayacağını söyledi. Başbakanlık'a göre bu bir 'devlet sırrı'.

AOÇ Cumhurbaşkanlığı Sarayı

Binanın iskanı var mı?
Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Atatürk Orman Çiftliği sınırlarına inşa edilen ve mahkemelerin 'durdurma' kararı verdiği Cumhurbaşkanlığı Sarayı ile ilgili olarak yeni bir tartışmanın başlamasına vesile oldu. Oda, binanın iskanının(oturma izninin) olmadığını açıkladı ve konuyla ilgili resmi makamlarla görüşmeye çalıştı. İlk girişimin Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne yapan, ama belediyeden 'Başbakanlık'a sorun!" yanıtını alan Oda, bu kez de Başbakanlık ile görüşmeler sürdürmeye başladı. Konuyla ilgili araştırmayı ise TOKİ yanıtladı. TOKİ'ye göre, iskan belgesinin 'devlet sırrı' sapsamına girdiğini ve güvenliği tehdit edeceği gerekçesiyle soruların yanıtlanamayacağını açıkladı.

Sığınakların yerini değil, iskan belgesini istedik
Yapılan açıklamaya itiraz eden Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, güvenlik meselesiyle ilgili unsurlar, örneğin kaçış noktaları ve sığınaklar hususunda detay bilgi değil, sadece iskan belgesini istediklerini vurguladı. Candan, iskan kağıdının bir A4 kağıttan ibaret olduğunu belirterek: 'Bunun için bile devlet sırrı diyorlarsa, ortada iskan yok demektir. Belgeyi vermeyerek hukuk yollarını tıkamaya çalışıorlar. Bu yazı üzerinden kaçak yapıya verildiği ifade edilen devlet sırrı belgesinin iptali için yargıya başvuracağız.' dedi.