Ak Saray'ın "altın" hamamı

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Ak Saray'ın hamam ve SPA bölümünde 24 ayar altın yaldızlı mozaik kullanıldığını açıkladı

Ak Saray'ın

Maliyet tartışmalarıyla ülke gündeminde düşmayan Cumhurbaşkanlığı Sarayı ile ilgili açıklamalarını sürdüren Mimarlar Odası, dün sarayın hamam ve SPA bölümlerinde altın yaldızlı mozaiklere yer verildiğini duyurdu. 

Metrekaresi 10 bin Euro'ya mozaik
Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, sarayın bu bölümlerinde metrekaresi 10 bin eura'ya kadar çıkan 24 ayar altın yaldızlı mozaik kullanıldığını söyledi. Karakuş, Cumhurbaşkanlığı'nın alt kısımlarında SPA Merkezi, haman, masaj ve buhar odaları ile şok duşlarının bulunduğunu belirterek, ayrıca dünyaca ünlü Bisazza marka cam mozaik kullanıldığının altını çizdi.

Dehşete düştük
Sadece fiyatlara değil kullanılan malzemeye de şaşırdıklarını gizlemedi. Mimarlar Odası Ankara şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “ Dünyada tartışmasız bir numara olan bir malzeme bizassa cam mozaik kullanılmış, bizler için de sürpriz oldu. İtalya’nın dünyaca ünlü markaları arasında olan cam mozaik. Hangi seri kullanıldı bilmiyoruz ama oro ve orobis denilen altından özel iki serileri var. Oldukça değişik bir malzeme, 24 ayar gerçek altın folya ile üretilen serileri var. Beyaz ve sarı altın serileri var. Bu malzemenin hangisi kullanıldı bilemiyoruz. Ama bizassa denilen cam mozaiğin konutta bir şekliyle kullanıldığını biliyoruz.  Ne şekilde kullanıldı bilmiyoruz, havuz, spa, masaj odasında mı hamamda mı kullanılıyor bilemeyiz,  ama aklımızın almayacağı maliyetlerle kaçak kristal saraylar yaratılıyor. Öğrenince dehşete düştük.” şeklinde konuştu.

Halkın yoksulluğu ve sarayın ihtişamı
Mozaiklerde 24 ayar altın kullanıldığını vurgulayan Candan, "Bu mozaiklerin metrekarelsi 1000 euro'dan başlayıp 10 bin euro'ya kadar çıkıyor. İnsalar yoksulluk içinde yaşarken, altın yaldızlı mozaiklerin metrekaresi 10 asgari ücretlinin maaaşına denk geliyor...." dedi.