Akdeniz’in ötesi Sanal Mimarlık Müzesi’nde

Avrupa Birliği Komisyonu'nun desteklediği “Akdeniz’in Ötesinin İnşası” sergisi, Sanal Mimarlık Müzesi’nde

Akdeniz’in ötesi Sanal Mimarlık Müzesi’nde

21 Mayıs 2012

Sanal Mimarlık Müzesi, Avrupa Birliği Komisyonu tarafından desteklenen “Akdeniz’in Ötesinin İnşası” başlıklı sanal sergisinde, Akdeniz’in güney ve doğu kesiminde 1860 - 1970 arasında faaliyet gösteren Avrupalı inşaat firmalarının arşivlerinden bir seçkiyi bir araya getiriyor. Sergide, Avrupa ile Akdeniz’in güney kıyıları arasında yoğun ticari, insani, teknik, kültürel ve sanatsal alışverişin kanıtlarını ortaya koyan yapıtlar yer alıyor.
Sergide ağırlıklı olarak Mısır, Libya ve Fas'ın büyük bayındırlık projeleri, Hennebique ve Baume + Marpen firmalarının betonarme ve prefabrike metal köprülerinin büyük rekabeti, Avrupalı şirketlerin Süveyş Kanalı ve fosfat madenleri çevresi gibi büyük inşaat alanlarında yarattıkları 'şirket şehirleri', Ebu Simbel Tapınaklarının taşınması projesi gibi büyük uluslararası projelere ilişkin belgeler yer alıyor.
"Akdeniz'in Ötesinin İnşası" sergisi, mimarlık ve inşaat teknolojisi alanlarını dışında, söz konusu bölgenin geçirmekte olduğu toplumsal dönüşüme de ışık tutan veriler içeriyor. Sanal Mimarlık Müzesi'de  www.mimarlikmuzesi.org adresinden ulaşılabilir.
2007-2013 Kültür Programı çerçevesinde Avrupa Birliği Komisyonu tarafından desteklenen “Arching: Avrupa İnşaat Arşivleri Projesi”, Haziran 2010-Mayıs 2012 yılları arasında gerçekleştirildi ve Akdeniz’in Ötesinin İnşası” adlı bir sergi ile ilgililerine sunuldu. Projeye Sanal Mimarlık Müzesi’nin yanı sıra Fransa’dan InVisu Laboratuvarı, InVisu (CNRS - INHA), Belçika’dan Écomusée du Bois-du-Luc, La Louvière, Fransa’danCité de l’Architecture et du Patrimoine ve İtalya’dan Floransa Üniversitesi Mimarlık Bölümü katkıda bulundu. Proje çerçevesinde yapılan araştırmalar sonucu elde edilen veriler hakkında araştırmacıların yaptığı değerlendirmeler, “Building Beyond the Mediterranean-Studying the Archives of European Businesses (1860-1970) adlı kitapta da yayımlandı.