Akfen GYO ve Accor yeniden anlaştı

Akfen ve Accor arasında 18 Nisan 2005 tarihinde imzalanan mutabakat 31 Aralık 2017 tarihine kadar geçerli olacak şekilde yeniden düzenlendi

Akfen GYO ve Accor yeniden anlaştı

20 Aralık 2012 / emlakwebtv
Akfen ve Accor arasında 18 Nisan 2005 tarihinde imzalanan mutabakat zaptı ve kira sözleşmelerinde, yatırımlar ve önümüzdeki dönemdeki ihtiyaçlar gözden geçirilerek,  31 Aralık 2017 tarihine kadar geçerli olacak yeni bir düzenlemeye gidildi.
                                                                                                
Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan Akfen GYO Yönetim Kurulu Başkanı Süha Güçsav, bu yeni düzenleme ile beraber, Akfen GYO’nun mevcut Zeytinburnu Novotel ve İbis Otel, Eskişehir İbis ve Trabzon Novotel’den alınan kiranın AGOP (Düzeltilmiş Otel Brut Karı)’un yüzde 65’inden yüzde 70’ine yükseltildiğini ve bunun etkisi ile bu otellerin kira gelirlerinin yüzde 8 artacağını, bunun da Akfen GYO’nun 2013 yılı toplam kira gelirlerinde yüzde 4 artış sağlayacağı anlamına geldiğini belirtti.

 “Anlaşmadaki yeni düzenlemeye göre 1 Ocak 2013 tarihinden 31 Aralık 2017 tarihine kadar Accor, kendisi veya iştirakleri aracılığıyla gerçekleştireceği otel projelerinde öncelikle Akfen GYO’ya teklifte bulunacak ve bir ay zarfında bu teklif reddedilmediği müddetçe söz konusu projeyi Akfen GYO harici bir yatırımcı ile gerçekleştiremeyecektir. Akfen tarafı da, sözleşme süresince Türkiye ve Moskova’da gerçekleştireceği otel projeleri için öncelikle Accor’a teklifte bulunacaktır. İstanbul hariç olmak üzere bugüne kadar yatırım yapılmış şehirlerde ise Accor, 31 Aralık 2014 tarihine kadar, üçüncü kişiler ile aynı marka altında kira, işletme, yönetim ya da franchise sözleşmeleri yapamayacağı gibi sözleşme süresince üçüncü kişiler ile Akfen ile yapmış olduğu kira koşullarından daha iyi koşullarda sözleşme yapamayacaktır” dedi.

Güçsav, 2005 yılından bu yana sürdürülen Akfen ve Accor stratejik işbirliğiyle düzenli bir kira gelirine sahip olan AKFEN GYO’nun bugüne kadar Türkiye ve Rusya’da devam eden yatırımlarla birlikte 18 otelden oluşan bir portföye ulaştığına işaret etti.
Firma Bilgisi: Akfen