Akfen Holding'den 1.6 milyarlık rüzgar santrali yatırımı

Akfen Holding Çanakkale ve Denizli'de hayata geçireceği 4 rüzgar enerji santraline 1.6 milyar TL harcayacak. Firma 2020 yılına kadar sektöre 4 milyarlık yatırım yapmayı planlıyor

Akfen Holding'den 1.6 milyarlık rüzgar santrali yatırımı

Akfen Holding 'yenilenebilir enerji' sektörüne 4 rüzgar enerji santrali yatırımıyla giriş yaptı. Çanakkale ve Denizli'de yer alan 4 projede toplumda 242 MW'lik güce ulaşmayı hedefleyen Akfen, 2020 yılına kadar  4 milyar TL'lik yatırım ve 1000 MW'lik temiz kurulu güce ulaşmayı planlıyor.

Akfen'den yenilenebilir enerji sektörüne hızlı giriş

Akfen Holding, 2020 yılına kadar 4 milyar TL'lik yatırım düzeyine ulaşmayı hedeflediği yenilenebilir enerji sektörüne Çanakkale ve Denizli'de planladığı 4 rüzgar enerjisi projesiyle hızlı bir giriş yaptı. Toplamda 1.6 milyar TL'ye mal olacak 4 proje, 79.5 metre yüksekliğinde 81 rüzgar türbini içerecek. Bu türbinler ise Siemens Gamesa tarafından sağlanacak ve yılda 835 milyon kWh'lik enerji üretimi hedefleyecek. 4 santralin yıl sonuna kadar devreye girmesi ve 310 bin hanenin yıllık enerji ihtiyacını karşılaması bekleniyor. 

Akfen'den rüzgar enerjisi yatırımı

Akfen Yenilenebilir Enerji A.Ş. Genel Müdürü Kayrıl Karabeyoğlu firma olarak 2020 yılı sonuna kadar bütüne yenilenebilir enerjiden oluşan 1000 MW'lik kurulu güce ulaşmayı hedeflediklerini söyledi. Çanakkale ve Denizli porjeleri ile su ve güneşten elektri üretiminde bugüne dek hayata geçirilen 245 MW'lık portföye ilk rüzgar yatırımlarını yapmış olduklarını vurgulayan Karabeyoğlu: "Teşvikler ve projelerle birlikte yenilenebilir enerjinin Türkiye’de bu kadar ilgi gördüğü ortamda şirket olarak hayata geçirdiğimiz temiz enerji platformumuzu yeni yatırımlarla sürekli olarak güçlendireceğiz." dedi. 

310 bin haneye enerji sağlanacak

Rüzgan, hidroelektrik ve güneş olmak üzere yalnızca yerli ve yenilenebilir kaynaklardan enerji üretimine odaklanan Akfen Yenilenebilir Enerji'nin ilk rüzgar projeleri olan Çanakkale ve Denizli yatırımları, firmanın 2020 yılına kadar 1.000 MW'lık temiz kurulu güce ulaşma hedefinin ilk adımı olma niteliği taşıyor. Projeler Çanakkale’de 99 MW’lık Üçpınar RES, 51 MW’lık Hasanoba RES ve 26 MW’lık Kocalar RES ile Denizli’de de 66 MW’lık Denizli RES şeklinde hayata geçirilecek. Bu yılın sonlarına doğru tamamlanması ve üretime alınması beklenen bu projeler ile birlikte 310 bin hanenin yıllık enerji ihtiyacı da karşılanmış olacak. Yatırımla birlikte Akfen Yenilenebilir Enerji şirketi çatısı altında  faaliyetlerini sürdürecek toplam 242 MW'lik güç kapasitesine de ulaşılmış olacak. Yatırım 1.6 milyar TL'ye mal olacak.