AKG Gazbeton'dan "Köyünü Yaşat" ödülleri

AKG Gazbeton ile Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ortaklaşalığıyla hayata geçirilen "Köyünü Yaşat" projesinde ödüller dağıtıldı.

AKG Gazbeton'dan

AKG Gazbeton, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Ünivversitesi tarafından organize edilen "Köyünü Yaşat" projesinin sponsoru oldu. Bir köyü sanat ve mimarlık öğrencileri ile yeniden ele alarak köy yaşamı için model oluşturmayı, koruma yöntem ve aktörlerini bir araya getirmeyi hedefleyen "Köyünü Yaşat" projesinin ödülleri 26 Ekim'de sahiplerini buldu. 

Köy evlerinde Gazbeton olanağı
Bilecik'in Gölpazarı ilçesine bağlı Tongurlar Köyü'nde başlatılan ve projeye katılan öğrenciler için farklı uygulamaların hayata geçirilmesine şans tanıyan proje kapsamında, köylerde kerpiç yapılar yerine gazbetonun bir yapı mazlemesi olarak sunacağı kolaylıklar ele alındı. Öğrenciler, dönüşümde köy sakinlerine örnek oluşturacak yapılar meydana getirdi.

Ödüller sahiplerini buldu
Proje kapsamında birincilik ödülünü "Kelebek Figürlü" çalışmasıyla N. Betül Atalay kazanırken, ikincilik ödülü "Bisiklet Süren Figür Rölyefi" çalışmasıyla Ece Gökçen Köse'ye gitti. Yarışmada üçüncülüğü "Bisiklet Figürü" ile Hulusi Şahbaz kazandı. 

Yarışma ve ödül töreniyle ilgili yaptığı açıklamada, Köyünü Yaşat projesine katılmaktan mutlu olduklarını vurgulayan AKG Gazbeton Genel Müdürü Ali Şükrü Kahyaoğlu, ekonomik gelişimle birlikte kırsal kesimde de değişim ve dönüşüm yaşandığını söyledi. Kahyaoğlu, kırsal kesimde son teknolojiyi kullanarak modern yaşam alanları kurarken yerel dokuyu korumanın mümkün olduğuna da değinerek:

"Bu noktada Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin başlattığı proje büyük önem taşıyor. Amacımız kırsal kesimde özgün değerleri koruyan bir değişim sürecinin yaşanmasıdır. Gençlerin özverili çalışmalarıyla, Yüzey Tasarım Yarışması’na katılanların yaratıcı tasarımları bizleri gururlandırdı" ifadelerini kullandı.