Akıllı bina

İzmir’in akıllı ikiz kuleleri Folkart Towers’ta yangın söndürme sistemlerinin anında devreye girmesiyle yangın çıkmadan önlendi

Akıllı bina

İzmir’in ikiz kuleleri Folkart Towers’ın A Kulesinde  önceki akşam bakımda olan bir asansörün fan motorunun alev alması sonucu binalarda bulunan gelişmiş yangın söndürme sistemleri anında devreye girdi. 

Folkart Towers yangını başlamadan söndü
Bina içerisinde kullanılan dedektörler tüm katlarda noktasal tesbit yapılmasını sağlayarak yangının başladığı yeri anında  tesbit etti ve yangın yayılmadan kontrol altına alındı. Bina yetkilileri tedbir amaçlı İzmir Büyükşehir Belediyesi AKS 110 İtfaiye Müdürlüğü’ne yangın ihbarında bulundu ve itfaiye ekipleri de kontrol amacıyla A Kule’ye geldi.

Folkart Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak konu ile ilgili kısa bir açıklama yaparak: “Başka bir yerde yaşansa faciaya dönüşebilecek bir olayı binalarımızda kullanılan  güvenlik sistemleri sayesinde hasarsızca atlattık. Bu olay akıllı binalarda kullanılan güvenlik sistemlerinin önemini bir kez daha göstermiştir. Bu sistemlerin kurulması sıradan yapılara oranla ilave maliyetlerin ortaya çıkması ile çözülmektedir. Örnek olarak Folkart Towers kulelerinde yangın güvenliği için ilave olarak  yaklaşık 10.000.000 USD gibi bir bedel harcanmıştır. Bu yüksek bir maliyet gibi gözüküyor ama sonuç ortada. Yüksek yapılarda yangın, itfaiyenin ulaşım ve müdahalesinin zor olmasından dolayı kendi içerisinde çözülmesi gereken bir husustur. Bu nedenle  yapıda yangın çıkması durumunda dedektörler yetkilileri ve binadaki insanları uyarır, bu uyarı ile birlikte bilgisayar yazılımları yapının yangın senaryosunu uygulamaya alır. Mekanik cihazlar devreye girer, yangının  çıktığı noktada özel söndürme sistemi ısı algısına paralel suyla yangını anında söndürür” dedi.