Akıllı eve talep arttı

Emlak alıcıları, geçen hafta pazarlama elemanlarına en çok, binanın yangın, gaz ve su baskınında ne tür önlemlerle kuşatıldığını sordu

Akıllı eve talep arttı

24 Temmuz 2012

Bugün Gazetesi’nden Emine Açar’ın haberine göre, Polat Towers’ta çıkan yangında daire sahiplerinin malına ve canına zarar gelmemesi, yangın anında müdahale edilmesi korunaklı binalara olan ilgiyi artırdı. Konut pazarlama elemanları son bir haftalık süre içerisinde konut almaya gelen kişilerin bina özelliklerine ilişkin sorulara ağırlık verdiğini söyledi. Görüşlerine başvurduğumuz birçok inşaat firmasının satış departmanındaki görevliler, “Daha önce depreme dayanıklılık ilk sorular arasında yer alıyordu. Şimdi yangına dayanıklı mı, hangi tür koruma malzemesi kullanıldı, gaz kaçağında uyarı sistemi nasıl gibi sorular ilk sıraları almaya başladı” dedi.

Yangın asansörü de soruluyor
Projelerin satış ofislerini telefonla arayan veya bizzat satış ofisine gelen kişilerin yangın asansörünü de sorgulamaya başladığını belirten Özyurtlar Şirketler Grubu Başkanı Tamer Özyurt, “Satış departmanımıza gelen sorular arasında bu hafta asansörlerin de çok sorgulandığını gördük. Satıştaki arkadaşlar yangın anında elektriklerin kesilmesi ile birlikte yangın asansörlerinin çalışıp çalışmadığını sorgulayan konut alıcılarının sayısında artış olduğunu belirttiler. Bana da aynı sorular bu hafta sıkça geldi” diye konuştu.

Malzemeler de öne çıktı
Projelerde malzemelerin özelliklerinin de önem kazandığı vurgulandı. Nitekim Prof. Dr.Abdurrahman Kılıç, bu tür binaların cephelerinde kullanılan malzemelerin A1 ve A2 sınıfında yanmaz malzemeler olması gerektiğini kaydetti. Giydirme cephede katlar arası yangına 2 saat dayanıklı olması ve katlar arasında birmetre sağır kısım bulunmuyorsa cephenin yağmurlama sistemi ile korunması da önemli ayrıntılar olarak sıralanıyor.

Ofis seçiminde de akıllı bina
Genç Yönetici ve İşadamları Derneği (GYİAD) Başkanı Burcu Akdarı Toprak dernek merkezinin de bulunduğu 42 katlı Polat Tower’da yaşanan yangın nedeniyle korku dolu anlar yaşadıklarını belirterek “Akıllı bina sistemiyle donatılması nedeniyle alevlere anında müdahale edildi.Bu olayla binaların iç dekorasyonu kadar afetlere karşı alınan önlemlerin de ne kadar önemli olduğu ortaya çıktı” dedi.

Meridian Business’ta satış sürüyor
Dış cephe giydirmesi için yangın yönetmeliğine uygun, yanmazlık açısından üst sınıf olan A2 sınıfı alüminyum kompozit levhaların kullanıldığı Meridian Business’ta ofisler KDV dahil 398 bin liradan başlayan fiyatlarla satılıyor. Projenin içerisinde geniş otoparkın yanı sıra 16 asansör, toplantı odaları, kütüphane, medya salonu, spa ve spor merkezi, açık ve kapalı havuzlar, concierge hizmetleri, eğlence ve hobi odaları, turizm acentesi, asistanlık hizmetleri, restoran ve kafe gibi birçok hizmet yer alıyor.

Herşey düşünülmüş
Dumankaya İkon Göztepe’de 3 kule olarak yükseliyor. Projede sınırlı sayıda kalan konutların fiyatı 359 bin liradan başlıyor. Fiyatlar üzerinden yüzde 10 indirim uygulanıyor. Daire içi ve koridorlarda ve otoparklarda yangın söndürme sistemi mevcut. Her kata ve otoparkın uygun yerlerine yangın dolapları yerleştirilmiş. Otopark girişinde yangın su rezervinin tükenmesi durumunda itfaiyenin yangın sistemine su verebilmesi için itfaiye su verme ağzı bulunuyor. Projede 3 asansörün yanı sıra 1 acil asansör hizmet veriyor.

Tam güvenlik
Esenyurt’ta Özyurtlar İnşaat tarafından 30 bin metrekare arsa içinde inşa edilen ve teslimlerin başladığı projede yangına karşı tüm daireler korunaklı olarak inşa edildi. Yangın anında elektrikler kesildiğinde de çalışan yangın asansörü, yangın merdiveni ve alarm sistemi bulunan projede hangi dairede alarm sistemi devreye girerse doğrudan o dairede müdahale yapılıyor. Projede sınırlı sayıda kalan dairelerin fiyatları 119 bin liradan başlıyor. 2+1 dairelerde ise başlangıç fiyatı 189 bin lira olarak veriliyor.