Akıllı Yıldızlar’dan Enerji Müzesi ziyareti

Akıllı Yıldızlar Enerji Tasarrufu Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projesi'nde yer alan öğrenciler, Santral İstanbul Enerji Müzesini ziyaret etti

Akıllı Yıldızlar’dan Enerji Müzesi ziyareti

Soyak'ın 33 devlet okulu kapsamında hayata geçirdiği Akıllı Yıldızlar Enerji Tasarrufu Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projesi'nde yer alan öğrenciler, Santral İstanbul Enerji Müzesini ziyaret etti. Öğrenciler, Silahtarağa Elektrik Santrali'nden Santral İstanbul'a kadar elektrik üretiminin tarihini öğrenme fırsatı yakaladı.

Soyak'ın 'Akıllı Yıldızlar' projesi sürüyor
Yaptığı her çalışmada sürdürülebilir yaşam yaklaşımını benimseyen Soyak'ın, 33 devlet okulunda hayata geçirdiği Akıllı Yıldızlar Projesi kapsamında, Bilge Soyak İlkokulu 4.sınıf öğrencileri Enerji Tasarrufu Günü etkinliği çerçevesinde enerjinin tarihine yolculuk yaptı. Osmanlı İmparatorluğu'nun kentsel çapta ilk elektrik santrali olan Silahtarağa Elektrik Santrali'ndeki elektrik üretiminin en önemli parçalarının yer aldığı müzeye çocuklar büyük ilgi gösterdi. Eğlenceli oyunlar oynama fırsatı da yakalayan çocuklar, bilimkurgu atmosferini yansıtan kontrol odası ile İstanbul'un farklı semtlerine elektrik dağıtımının nasıl gerçekleştiğini öğrenme fırsatı yakaladı.

Akıllı Yıldızlar Enerji Tasarrufu Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projesi'ni bir memleket meselesi olarak gördüklerini belirten Soyak Holding Kurumsal İletişim Koordinatörü Fatma Çelenk; öğrencilere enerji verimliliği ile ilgili önemli mesajlar vererek, enerjinin eskiden nasıl üretildiğini ve günümüze kadar hangi aşamalardan geçtiğini aktardı. Fatma Çelenk, Bilge Soyak İlkokulu 4.sınıf öğrencilerinden de doğru ve verimli enerji kullanımı konusunda söz aldı.

Akıllı Yıldızlar Hakkında
Akıllı Yıldızlar Enerji Tasarrufu Sosyal Sorumluluk Projesi 2014-2016 yılları arasında İstanbul ve İzmir'de 33 devlet okulunda hayata geçiriliyor. Proje ortakları arasında İl Milli Eğitim Müdürlükleri ile Bilgi Üniversitesi'nin yer aldığı Akıllı Yıldızlar Enerji Tasarrufu Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projesi'nin amacı 4. sınıflarda Fen ve Teknoloji ders müfredatına paralel olarak işlenecek konularla ilkokul öğrencilerinde, bu öğrencilerin öğretmen ve velilerinde enerji tasarrufu, enerjinin verimli kullanımı ve sürdürülebilir yaşam için önemi konularında farkındalık yaratmak.

Akıllı Yıldızlar Enerji Tasarrufu Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projesi'nde 250 öğretmen 4000 saat boyunca bilgilenip enerji öğretmeni olarak görev alacak. Akıllı Yıldızlar Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projesi ile aynı zamanda 10.000 veliye toplamda 20.000 saat seminer verilecek. Projenin gerçekleşeceği okullarda öğrenim gören toplam 45.000 öğrenci de farklı zaman dilimlerinde enerji şenliklerine katılacak. Akıllı Yıldızlar'ın web içerikleriyle de tüm Türkiye'de toplamda yaklaşık 50.000 öğrenciye ulaşarak, proje sonunda 150.000 saatlik bilinçlendirme hedefleniyor.