Akkon Çelik Yapı’ya EPD belgesi

Akkon Çelik, Çevresel Ürün Beyanları sertifikası almaya hak kazandı. Akkon, sektöründe bu belgeye sahip ilk Türk firması oldu

Akkon Çelik Yapı’ya EPD belgesi

11 Temmuz 2012 / emlakwebtv

Çelik yapı profilleri üreticisi Akkon Çelik, Avrupa’da geçerli olan, Çevresel Ürün Beyanları (Environmental Product Declarations, EPD)’yi sektöründe alan tek Türk firması oldu. Akkon Çelik, ürünlerinin çevresel şartlara ve ISO 14040 Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi (Life CycleAssessment, LCA) standardına uygunluğu nedeniyle EPD belgesini almaya hak kazandı.
EPD belgesini sektöründe alan ilk ve tek Türk firması olan Akkon Çelik Yönetim Kurulu Başkanı Melih Şimşek konuyla ilgili yaptığı açıklamada ‘Sanayici kimliğimizin yanında çevreye ve topluma saygılı, sorumlu bir vatandaş bilinciyle hareket eden Akkon Çelik, yapı profillerinin üretiminde ham maddenin doğadan elde edilmesi konusunda hassasiyet gösterirken ürünlerin üretim ve geri dönüşüm süreci ve çevresel etkilerini bilimsel bir yaklaşımla değerlendiriyor. Firmamız, çevre alanında Avrupa’nın önemli belgelerinden olan EPD’yi alarak çevre bilincinin ileri düzeyde olduğunu kanıtlamış oldu’ dedi.  
Melih Şimşek ayrıca,  Tüm dünyada yeşil bina sertifikasyonlarında önde gelen BREEAM ve DGNB sertifikaların, EPD belgeli ürünlerle kullanılması durumunda ilave puanlar kazandırdığını ve bu durumunda üreticiler için farkındalık ve yeni pazar fırsatları yarattığını belirtti. Türkiye’de popüler olan Amerikan LEED sertifikalandırma sistemi için ise yakın zamanda çıkması beklenen LEED 2012 kriterlerinde yapı ürünlerinde ilave puan almak için LCA ve EPD belgelendirmelerini şart koştuğunu, bu gelişmeleri öngörerek ürünlerinin EPD belgelendirmesini tamamlayan Akkon Çelik’in, müşterilerine sertifikalandırma çalışmalarında ayrıcalık yaratmayı hedeflediğini sözlerine ekledi.
Akkon Yönetim Kurulu Üyesi İnşaat Mühendisi Taner Mermut ise EPD belgesinin 2013 Temmuz ayından itibaren yürürlüğe girmesi beklenen ve Türkiye’nin de taraf olduğu Avrupa Yapı Ürünleri Yönetmeliği’nin (Construction Product Regulation), yapı ürünleri için EN 15804 normuyla uyumlu  EPD’leri talep edeceğine dikkat çekti. Mermut: “Ürünlerimizin çevre dostu olduğunun tarafsız kurumlarca belgelendirilmiş olması bizim için son derece mutluluk verici. Aldığımız her ödül ve benzer sertifikalar bizi her zaman daha iyisini yapmaya teşvik ediyor” dedi.  
Öte yandan Akkon Çelik, Türkiye’de ve dünyada hızla gelişmekte olan yeşil bina pazarlarında, müşterilerine avantaj yaratmakla kalmayıp, Avrupa Birliği yasaları ve ihracat pazarı gerekliliklerine de uyum sağlamayı amaçlıyor. Akkon Çelik, LCA yaklaşımı ile şirketin eko-tasarım ve eko inovasyon fırsatları altyapısını da hazırlıyor. 

 
Firma Bilgisi: Lik Yapı