Akkuyu ÇED Olumlu Raporu'na bilirkişi onayı

Mersin Akkuyu Nükleer Güç Santrali için hazırlanan Çevresel Etki Değerlendirmesi raporu, yeni keşfi heyeti tarafından "kurallara uygun" olarak nitelendi

Akkuyu ÇED Olumlu Raporu'na bilirkişi onayı

Türkiye'nin ilk nükleer güç santrali Mersin Akkuyu'da hukuki süreç tartışmalarla ilerliyor. Proje ile ilgili olarak daha önce Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen Çevresel Etki Değerlendirme-ÇED Olumlu Raporu'na itiraz üzerine toplanan Bilirkişi Heyeti, raporun kurallara uygun olduğu kararına vardı

Akkuyu'da ÇED Olumlu Raporu'na onay

Hazırlanan ÇED Olumlu Raporu'nun iptali için başvuran sivil toplum örgütü ve çevreciler, projenin yanlış yere yapıldığını, çevre sağlığı yönünden önemli riskler taşıdığını ve risk analizinin yeterli düzeyde yapılmadığını iddia etmişti. Danıştay'a yapılan itirazda ayrıca, bölgedeki Akdeniz Foku popülasyonunun olumsuz etkileneceği ve acil müdahale planının da eksik olduğu vurgulanarak, bir deprem bölgesinde yapılacak projenin yeterince araştırılmamış tsünami tehdidi altında oludğuna dikkat çekildi. 

Bilirkişi heyeti itirazları inceledi

Konuyla ilgili olarak görevlendirilen 15 kişilik bilim heyeti, 205 sayfalık raporunda ÇED'in iptalini gerektirecek bir durumun söz konusu olmadığı görüşünü bildirdi. Danıştay 14'üncü Daire'ye 23 Şubat 2017 tarihinde sunulan raporda:

- NGS nükleer güvenlik usul ve uygulama kriterlerine uygunluk;
- ÇED yönetmeliğine uygunluk;
- Doğal afet olasılığının yeterince göz önünde bulundurulması;
- Bölge ekosisteminin yeterince analiz edildiği;
- Tsünami tehlikesinin göz önünde bulundurulduğu
- Kaza anında alınacak önlemlerin yeterli olduğu gibi hususlarda ÇED Olumlu Raporu'nun kriterlere uygun olduğu belirlendi.