Akkuyu Nükleer Güç Santrali Projesi onaylandı

Mersin Büyükşehir Belediye Meclis toplantısında Akkuyu Nükleer Güç Santrali projesinin 1/100.000 ölçekli plana işaretlenmesi oy çokluğu ile onaylandı

Akkuyu Nükleer Güç Santrali Projesi onaylandı

Mersin Büyükşehir Belediye Meclis toplantısında Akkuyu Nükleer Güç Santrali projesinin 1/100.000 ölçekli plana işaretlenmesi oy çokluğu ile onaylandı. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün 23. Dünya Enerji Kongresi'nin açılışında yaptığı konuşmada Türkiye'nin önem verdiği alanlar arasında nükleer enerjinin de olduğunu söyledi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''2010 yılında Rusya Federasyonu ile Akkuyu Nükleer Güç Santrali Projesi'nin gerçekleştirilmesine yönelik bir hükümetlerarası anlaşmayı imzaladık. Japonya'yla da Karadeniz kıyısında tesisine karar verilen Sinop Nükleer Güç Santrali Projesi için bir anlaşma yaptık. Şimdi de üçüncü nükleer santral projesini hayata geçirmenin arayışı içindeyiz. Zira ileri teknoloji noktasında, bizim ciddi noktada bir enerji potansiyeline ihtiyacımız var. Hedefimiz, önümüzdeki yıllarda elektrik üretiminin yaklaşık yüzde 10'unun nükleer enerjiden karşılanmasıdır." diye konuştu.