Akkuyu Nükleer'e özel statü

Dün Putin ve Erdoğan arasında gerçekleşen tarihi görüşmenin ayrıntıları belli oluyor. Görüşme sonrasında Akkuyu Nükleer Santrali'ne stratejik yatırım statüsü verilmesi gündeme geldi.

Akkuyu Nükleer'e özel statü

Dün Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından gerçekleştirilen tarihi zirvenin ayrıntıları yavaş yavaş belli oluyor. İkili siyasi ve ekonomik ilişkilerin güçlendirilmesi yönünde mütabakata varan liderler, özellikle Türk Akımı ve Akkuyu Nükleer Santrali gibi ortak projelerin ivmelendirilmesi yönünde de önemli kararlara ulaştı.

Akkuyu'ya özel statü: Vergi indirimi yüzde 90
İki ülke ortak projeleri arasında büyük bir öneme sahip olan Akkuyu Nükleer Santrali ile ilgili açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Akkuyu Nükleer Santrali'ne stratejik yatırım statüsünün verileceğini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yaptığı bu açıklama doğrultusunda Akkuyu Nükleer'e özel avantajlar sunulacak.

Akkuyu Nükleer'e özel statü

Stratejik Yatırım nedir?
Stratejik yatırım statüsüne sahip projeler, şu nitelikleriyle belirginlik taşıyor:

- Döviz çıkışını engelleyen
- İthalat ile karşılanan üretimi karşılayan-ikame eden
- Üretimi yapısının dönüşümüne katkı sağlayan projeler...

Stratejik yatırımlara teşvikler nelerdir?
Bir yatırımın teşviklerden yararlanabilmesi için ise ilk koşul 50 milyon TL sabit yatırım tutarına sahip olması...Bu yatırımın yurt içi üretim kapasitesinin de aynı ürünün ithalatında az olması ve asgari yüzdre 40 katma değer sağlaması gerekiyor. 

Bu tip yatırımlara verilen teşvikler arasında da şunlar bulunuyor:

- KDV istisnası
-Gümrük vergisinden muafiyet
- Sigorta prim desteği
- Arazi desteği
- Kredi faizlerinde destek
- Stopaj desteği
- Kimi koşullarda KDV iadesi