Akkuyu'dan Türk şirketlerine 8 milyar dolarlık pay hesabı

Enerji Ekonomisi Derneği Başkanı Kumbaroğlu, 20 milyar dolarlık maliyetle inşası planlanan Akkuyu Nükleer Santrali'nin yapım sürecinin, Türk şirketler için 8 milyar dolarlık potansiyel içerdiğini söyledi.

Akkuyu'dan Türk şirketlerine 8 milyar dolarlık pay hesabı

Türkiye'nin ilk nükleer güç santrali Akkuyu için geri sayım başlarken, Türk firmaları projenin yapım sürecine dahil olmak için fırsat kollamaya başladı. Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin 20 milyar dolara mal olmasının beklendiğini söyleyen Enerji Ekonomisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu "Bu rakamın 8 milyar dolarlık bölümü Türk firmalarınca karşılanabilir..." ifadelerini kullandı. 

Türkiye'nin ilk nükleer güç santrali
Türkiye'nin ilk nükleer güç santrali, hizmete açılmadan önce inşa sürecindeki potansiyeliyle Türk firmalarının iştahını kabartıyor. Akkuyu Nükleer Güç Santrali'"nin 49 yıllığına üretim lisansı verilmesinin Türkiye ekonomisi için doping etkisi yapacağını söyleyen Enerji Ekonomisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu inşa sürecinden de firmalara önemli pay düşebileceği değerlendirmesini yaptı. Kumbaroğlu, Rusya ile 2010 yılında imzalanan hükümetler arası anlaşma kapsamında santralde kullanılan emtiların tedarisi, hizmetlerin icrası ve projenin inşa aşaması gibi kısımlarda Türk şirketlerinin istihdam edilmesi konusunun da düzenlendiğini vurgulayarak "8 bin saatlik çalışma süreli elektrik üretim sistemiyle çalışması planlanan santral, Türkiye'deki elektrik enerjisi talibinin yüzde 6-7 kadarını tek başına karşılayabilecek..." ifadelerini kullandı. 

Türk şirketleri için 8 milyar dolarlık pay
Üretim lisansı ile birlikte Akkuyu'da işlerin hız kazanacağını belirten Kumbaroğlu, 20 milyar dolara mal olması beklenen santralin 8 milyar dolarlık kısmının Türk firmaların cebine girebileceğini hatırlattı. Kumbaroğlu "Nükleer gü santrali projelerinin özellik ve özel emniyet gereksiminlerini karşılayan ve uluslararası stadartlarda faaliyet gösteren şirketler için bu proje ile birlikte büyük bir potansiyel ortaya çıkıyor..." dedi.