Akkuyu'nun açılışını Putin ve Erdoğan yapacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin temellerinin çok yakında Rusya Devlet Başkanı Putin'in de katılacağı bir törenle atılacağını açıkladı

Akkuyu'nun açılışını Putin ve Erdoğan yapacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin açılışına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Türkiye'nin enerji güvenliği açısından büyük önem taşıyan Akkuyu Santrali'nin temellerinin çok yakında atılacağını vurgulayan Erdoğan, açılış törenine Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in de katılacağını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Putin Akkuyu'yu görüştü

Akkuyu Nükleer Güç Santrali ile ilgili bugün önemli açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, altyapı çalışmalarının tamamlandığı Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin temellerinin çok yakında atılacağını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu dev yatırımın temellerinin çok yakın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in de katılacağı törenle atılacağını söyleyerek: "Nitekim dün bu konuyla ilgili olarak kendisiyle telefon görüşmesi yapma şansım oldu." dedi.

101 ilçeye Doğalgaz Dağıtım Töreni

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından hazırlanan "101 İlçeye Doğalgaz Dağıtım Töreni"ne katıldı. Proje kapsamında 101 yerleşim yeri ve bu bölgelerde yaşamakta olan 2.5 milyon vatandaşa doğalgaz hizmetlerinin götürüleceğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Böylece doğalaz kullanan ilçe ve belde sayısını da 400'ün üzerine çıkarmış bulunuyoruz." ifadelerini kullandı. Erdoğan, Türkiye genelinde 62 milyon vatandaşın doğalgaz konforundan yararlanıyor olmasının çok önemli olduğunu, 2018 yılında da bu alanda 1.8 milyar TL'lik yatırım hedefi taşıdıklarını belirterek? "Böylece 2.5 milyon vatandaşımızın yaşadığı 94 ilçeye daha doğalgaz arzı için çalışmalarımızı sürdürüyoruz." şeklinde konuştu. 

Doğalgaz tüm kentlere ulaşacak

Çalışmalar sonrasında aralarında Hakkari, Şırnak ve Artvin'in de bulunduğu kentler de dahil ülke genelinde doğalgazın ulaşmadığı hiç bir bölgenin kalmayacağını, böylece doğalgaz arzı sağlanan kişi sayısının da 64.5 milyon kişiye çıkacağını hatırlatan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: "Bu hizmetlerin şimdiden ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Doğalgaz kaynakları noktasında toplam yatırım miktarı da yaklaşık 172 milyar TL'yi buluyor. Bunun 41.3 milyar TL'si ise bizzat kamu yatırımları tarafından oluşturuluyor. Doğalgaz sektöründe ise çalışma yapan firmaların yatırım tutarı da şimdiden 11.2 milyar TL'yi aşmıştır." ifadelerini kullandı. 

TANAP ve Türk Akımı yakında devrede

Türkiye ile Rusya arasında imzalanan protokol ile hayata geçirilen Türk Akımı ve yine TANAP, Kuzey Irak ve Doğa Akdeniz Boru hattı gibi projelerin de Türkiye'nin enerji güvenliği problemine önemli katkılar sunacağını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan: "TANAP'ın  bu yıl faaliyete geçmesini bekliyoruz." şeklinde konuştu.