'Aklımızı başımıza toplama zamanı geldi'

YEM Yönetim Kurulu Başkanı Doğan Hasol, kentsel dönüşüm sürecinde Türkiye'nin her şeyden önce doğru planlamaya ihtiyacı olduğunu söyledi

'Aklımızı başımıza toplama zamanı geldi'

18 Ekim 2012 / emlakwebtv
Yapı Endüstri Merkezi (YEM) tarafından bu yıl üçüncü kez İzoduo, Kale Kilit ve Siemens Ev Aletleri ana sponsorluğunda düzenlenen ve emlakwebtv'nin iletişim sponsoru olduğu Konut Konferansı 2012, YEM'in Fulya'daki merkezinde gererçekleşti.
'Değişim Dönüşüm' ana başlığı altında uzman konuşmacıları ve sektör profesyonellerini buluşturan etkinliğin iki önemli gündem maddesini 'Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun' ve 'Mütekabiliyet Yasası' oluşturuyor.

"Artık aklımızı başımıza toplama zamanı geldi"
Konferansın açılış konuşmasını yapan Yapı endüstri Merkezi (YEM) Yönetim Kurulu Başkanı Doğam Hasol, Mesleğe atıldığı 1961 yılından bu yana hep bu konuların konuşulduğuna tanık oduğunu söyleyerek, ama sadece konuşmakla yetinildiğine dikkat çekti. Doğan Hasol, sanayileşmeyle birlikte artan köyden kente göçün gecekondulaşmayı da beraberinde getirdiğini anımsattı. Çarpık yapılaşmanın en büyük sorumlusu olarak ayrım yapmaksızın siyasetçilerin tamamını gösteren Hasol, çünkü gecekonduların hep bir oy deposu olarak algılandığını söyledi. Mimarlar Odası gibi meslek örgütlerinin sadece bu konulara dikkat çektikleri için hep herşeye karşı çıkmakla ve muhalif olmakla eleştirildiğine işaret eden Hasol, oysa Türkiye'nin her şeyden önce doğru bir planlamaya ihtiyacı olduğunun altını çizdi. Son büyük deprem olan 1999 İzmit felaketinin üzerinden 13 yıl geçmiş olmasına rağmen hala birşey yapılmadığına dikkat çeken ve artık aklımızı başımıza toplama zamanı geldi diyen Hasol, gündemde olan Afet Yasası'nı da gecekonduları doğru yerleşimlermiş gibi ele alıp, yıkıp yerlerine yenilerini yapmakla eleştirdi.