AKM başkente konuk oluyor

Türkiye’deki modernleşme sürecinin mimarlıktaki yansımalarını inceleyen Modernin İcrası: Atatürk Kültür Merkezi, 1946-1977 sergisi, Ankaralılar’la buluşacak

AKM başkente konuk oluyor

16 Ocak 2013 / emlakwebtv
21 Eylül 2012 - 6 Ocak 2013 tarihleri arasında sergilendiği SALT Galata’da büyük ilgi gören AKM sergisi, Türk Serbest Mimarlar Derneği (TSMD) Mimarlık Merkezi’nde 23 Ocak Çarşamba günü ziyarete açılacak. 

SALT tarafından, Kalebodur desteği, TSMD ve Tabanlıoğlu Mimarlık katkılarıyla Ankara’da gerçekleşecek serginin küratörlüğünü Pelin Derviş ve Gökhan Karakuş üstleniyor. Sergi, AKM’nin mimarisi ve yapımına dair bir kavrayış sunabilmek üzere kilit arşiv belgelerine odaklanarak, binanın zorlu ve incelikli tasarım ve yapım süreçlerini ortaya çıkarıyor.

Mimari, toplum ve yapılı çevre arasındaki ilişkileri inceleyen sergi, AKM özelindeki aktörleri ve tasarımlarını ortaya çıkarıyor. Bu proje için özel olarak üretilen AKM maketi, binanın mimarisinde izleyicinin erişemediği yapılanmayı okumayı sağlıyor.

Türkiye’nin modern kültüründeki mihenk taşlarından biri olan ve sanatın kamuya açılması çabasının güçlü bir temsili haline gelen AKM’nin mimarlık tarihindeki yerini vurgulayan sergi, TSMD Mimarlık Merkezi’nde 23 Ocak - 23 Şubat tarihleri arasında ziyaretçilerini bekliyor. 

Modernin İcrası: ATATÜRK KÜLTÜR MERKEZİ, 1946-1977
23 Ocak – 23 Şubat 2013
TSMD Mimarlık Merkezi  - Ankara
Küratörler: Pelin Derviş ve Gökhan Karakuş