Aksaray ve Beyazıt meydanı yenileniyor

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Aksaray ve Beyazıt meydanını yeniden düzenleyeceklerini söyledi

Aksaray ve Beyazıt meydanı yenileniyor

23 Ocak 2013
Trafik akışının da düzeleceğini ifade eden Topbaş, "Deprem riski de taşıyan araçların geçtiği viyadüğün de kaldırılacağı, 61 bin metrekarelik büyük bir meydan ortaya çıkacak. Tarihi doku daha iyi hissedilecek." dedi.

İstanbul'daki tarihi meydanların yeniden düzenleneceğini açıklayan Topbaş, "Beyazıt, Üsküdar, Kadıköy, Kabataş, Maltepe Meydanı'nda çalışmalarımız var. Bunlardan en çok önemsediğimiz meydanlardan bir tanesi de Aksaray Meydanı. Şu anda deprem riski de taşıyan, araçların geçtiği viyadüğün de kaldırılacağı, 61 bin metrekarelik büyük bir meydan ortaya çıkacak. Buradaki tarihi doku da daha iyi hissedilecek bir düzenleme getiriyoruz. 14 Eylül 2012 itibarıyla oy çokluğuyla geçti, CHP ne hikmetse destek vermedi. Bölgede tekrar kendini hissettirecek bir konsept ortaya çıkacak. Orada hantal olarak gördüğümüz viyadük de ortadan kalkacak. Şu an proje aşamasında. Beyazıt'ta da bir düzenleme var, labirentli, araç parkların olmadığı bir düzenleme düşünüyoruz. Valide Sultan Cami'ye yakın bakıldığı zaman kapısı çok aşağıda kalmıştır, Murat Paşa cami ve çevresinde de düzenleme yapacağız. Viyadüğü kaldıracağız, trafik de daha düzenli hale gelecek." ifadelerini kullandı.

Sürme iskelelerin güvenliği hakkındaki soruyu da cevaplayan Topbaş, "Son 5 gemi ihalemizdeki gemilerde hidroluk kapılar var. O kapılar iskele yanaştıktan sonra devreye giriyor. Geçmişten Şirket-i Hayriye döneminden gelen sürme iskeleler var. Tabi daha dikkatli olunması gerekiyor. Gerekli tedbirler alınmaktadır." diye konuştu.