Aksaray Yenikapı metro hattı Ekim’de açılıyor

700 metrelik Aksaray Yenikapı metro hattı için açılış tarihi kesinleşti. Buna göre hat, Ekim ayında İstanbulluların hizmetine sunulacak.

Aksaray Yenikapı metro hattı Ekim’de açılıyor

İnşaat sürecinin 2002’de başladığı Aksaray Yenikapı metro hattının ne zaman açılacağı belli oldu. Daha önce Ağustos ayında açılması planlanan projede, çalışmaların uzaması nedeniyle açılış gerçekleştirilememişti. Metro hattının açılışı için yeni tarih ise kesinleşti. Buna göre, Aksaray Yenikapı metro hattı Ekim ayında İstanbulluların hizmetine sunulacak.

Taksim-Hacıosman metrosuyla Marmaray’ı birbirine bağlayacak proje, Atatürk Havalimanı ve İstanbul Otogarı’na giden tek raylı sistem hattı olacak. Toplam uzunluğu 0.7 kilometre olacak Aksaray Yenikapı metrosundaki durak sayısı ise sadece 2 adet. İki durak arasındaki ulaşım süresini 1 dakikaya düşürecek metro ile Kartal’dan Atatürk Havalimanı’na 81 dakika da ulaşmak mümkün olacak.

İstanbul’un ilk entegre metrosu olma özelliğini taşıyan Aksaray Yenikapı metro hattı açıldığında; Marmaray, İstanbul metrosu ve Aksaray-Havalimanı metrolarının buluşma noktası halini alacak. Öte yandan Yenikapı’dan Otogar’a 19 dakikada, Havaalanı’na 32 dakikada, Olimpiyat Stadı’na 42 dakikada ulaşım sağlanacakken, Başakşehir ile Üsküdar arası 1 saate katedilecek.