Aksaray Yenikapı metro hattıyla ulaşım nasıl? Kaç dakikada nerelere gidersiniz?

Uzun bir bekleyişin ardından İstanbullularla buluşan Aksaray Yenikapı metro hattı ile ulaşımın nasıl olduğunu, hangi bölgelere kaç dakikada gidebileceğinizi biliyor musunuz? Gelin birlikte öğrenelim.

Aksaray Yenikapı metro hattıyla ulaşım nasıl? Kaç dakikada nerelere gidersiniz?

Aksaray Yenikapı metro hattı için uzun bekleyiş geçtiğimiz ay sona ermişti. Açılış tarihi defalarca ertelenen metro hattıyla ulaşım başlayalı haftalar oldu. Peki siz hala Aksaray Yenikapı metro hattı ile hangi bölgelere nasıl ve ne kadar sürede ulaşabileceğinizi bilmiyor musunuz? İşte yanıtı.

Öncelikli olarak Kartal'dan başlayalım. Nitekim Kartal'dan Yenikapı'ya ulaşım artık oldukça rahat. Aksaray Yenikapı metrosu sayesinde Kartal'dan metroya binen bir yolcu, Marmaray aktarmasıyla Yenikapı'ya kolayca ulaşıyor. Bu noktadan Aksaray Havalimanı Başakşehir hattına da kesintisiz ulaşım da sağlanıyor. Aynı hat sayesinde Yenikapı Taksim-Hacıosman metrosuna da geçiş mümkün oluyor. Unutmadan belirtelim, Aksaray Yenikapı metrosu sayesinde Kartal ile Atatürk Havalimanı arasındaki ulaşım süresi de 81 dakika sürüyor.

Söz konusu metroyla, Yenikapı'dan Atatürk Havalimanı'na 36 dakikada ulaşılırken; Yenikapı'dan Olimpiyat Stadı'na 39 dakikada, Taksim'den Atatürk Havalimanı'na 43.5 dakikada, Mahmutbey'den Üsküdar'a 44.5 dakikada, Başakşehir'den Taksim'e 55.5 dakikada, Bağcılar'dan Mecidiyeköy'e 41 dakikada, Üsküdar'dan Atatürk Havalimanı'na 45 dakikada ve Bağcılar'dan Kadıköy'e de 45.5 dakikada ulaşmak mümkün oluyor.

Entegrasyonu sağlıyor
Toplam uzunluğu sadece 700 metre olan Aksaray Yenikapı metrosu, görüldüğü gibi uzunluğundan kat ve kat bir öneme sahip. Çünkü bu metro hattı, İstanbul'daki raylı sistemler arasında en büyük entegrasyonu sağlıyor. Hat sayesinde, Aksaray-Havalimanı, Topkapı-Sultançiftliği ve Otogar-Başakşehir metro hatları ile Merter-Bağcılar tramvay hattı da Marmaray ile entegre oluyor.