Aksaray Yenikapı metro uzantısı!

Açılış tarihi merak edilen Aksaray Yenikapı metro uzantısı ne durumda? İnşaatında hangi noktaya gelindi? Açılışı ne zaman gerçekleştirilecek? İşte İstanbul’un yeni metro hattına dair merak edilen soruların yanıtları…

Aksaray Yenikapı metro uzantısı!

Gün geçmiyor ki İstanbul’a yapılan metro projelerinin sayısı çoğalmasın. Kentte yakın bir tarihte hizmete alınması beklenen yeni ulaşım projelerinden biri de, Aksaray Yenikapı metro uzantısı. İstanbullular tarafından açılış tarihi merak edilen Aksaray Yenikapı metro uzantısı projesinde yapım çalışmalarının sonuna yaklaşıldı. Yaklaşan Kurban Bayramı’ndan önce hizmete sokulması planlanan hatta, sinyalizasyon sistemlerinin kurulumu devam ediyor. Ay sonuna kadarsa sinyalizasyon sistemleri montajı çalışmalarının süreceği hattın, makas ve sinyallerinin ana kumanda merkezine entegrasyonunun yapılması için yüklenici firmadan gelen ekipler, 30 Eylül tarihinde makas kilitlerini açıp hattı çalıştıracaklar. Böylelikle hattın açılış tarihi de netleştirilecek.

Daha önce hattın Ağustos ayında hizmete girmesi planlanırken, yetiştirilemeyen çalışmalar nedeniyle bu tarih Eylül-Ekim aylarına sarktı. Söz konusu hattın açılmasıyla birlikte de Havaalanı-Aksaray metrosunun Marmaray ve Taksim metrosu ile entegrasyonu sağlanmış olacak.

2014’ün ilk metrosu

İstanbul metro projeleri arasında 2014 yılının ilk metro projesi olma özelliğini taşıyan Aksaray Yenikapı metro uzantısının toplam uzunluğu 0.7 kilometre olacak. İki duraktan oluşan projeyle ulaşım süresi de 1 dakikaya düşecek.

Söz konusu hat ile ilgili İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı (İBB) tarafından yapılan son açıklama ise şöyle;

“Yenikapı-Aksaray bölgesindeki tünel ve istasyon kaba inşaat çalışmaları tamamlanmış olup elektromekanik ve ince işlerle ilgili çalışmalar devam etmektedir. Eylül ayı içerisinde çalışmaların bitirilerek hattın yolculuk işletmeye alınması hedeflenmektedir. Metro hattı tamamlandığında Yenikapı istasyonunda Marmaray ve Yenikapı-Taksim-Hacıosman bağlantıları sağlanmış olacaktır.”

Aksaray Yenikapı metro hattı tamamlandığında Havaalanı Aksaray metro hattının uzatılarak Marmaray ve Taksim metrosu ile entegre edilecek. İki durak arasında hizmet verecek metroda ulaşım süresi ise sadece 1 dakika olacak.”