Aksaray Yenikapı metrosu açıldı! Tüm metrolar birleşti!

Açılış tarihi sürekli ertelenen Aksaray Yenikapı metrosu sonunda açıldı. Hattın hizmete girmesiyle İstanbul metroları da birleşmiş oldu.

Aksaray Yenikapı metrosu açıldı! Tüm metrolar birleşti!

Aksaray Yenikapı metrosu, 9 Kasım 2014 tarihinde Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun katılımıyla açıldı. Açılışta Aksaray Yenikapı hattı ile İstanbul’daki bütün raylı sistemin birbirine bağlandığını ifade eden Başbakan Davutoğlu şunları söyledi, “Kartal’dan Yenikapı’ya gelen birisi yerin altından Aksaray’a, oradan da Havalimanı’na kadar yerin üstüne çıkmadan geçecek. Aynı şekilde buradan Taksim ve Hacıosman’a kadar gidebilecek. Öylesine büyük bir devrim ki bu hayatımızı kolaylaştırıyor, tarihimizi zenginleştiriyor. Yenikapı-Taksim arası 7.5 dakikaya, Yenikapı-Hacıosman arası 33 dakikaya, Aksaray-Üsküdar arası 10 dakikaya, Aksaray-Kadıköy arası 17 dakikaya, Aksaray-Kartal arası 45 dakikaya iniyor. Feribotla Yenikapı’ya gelen birisi Atatürk Havalimanı’na 36 dakikada gidebilecek. En uzun Kartal-Atatürk Havalimanı arası 81 dakikada ulaşılır hale gelecek. Tüm bunlar İstanbulluların hayatını kolaylaştırmak için. Biz bu rüyaları gerçekleştirerek tarihe de hizmet ediyoruz. Bu inşaat sırasında 50 bin arkeolojik parça yeryüzüne çıktı. Yerin altında gizli hazineler 8 bin 500 yıla giden gizli hazineler insanların önüne getiriliyor. Ayrıca İstanbullular çok daha rahat seyahat eder hale getiriliyor.”

En büyük entegre istasyonu

Taksim-Hacıosman metrosuyla Marmaray’ı birbirine entegre edecek proje, İstanbul metrosunun en büyük entegre istasyonu olacak. 0.7 kilometrelik uzunluğa sahip Aksaray Yenikapı metrosu 2 duraktan oluşurken; 2 durak arasındaki ulaşım süresi 1 dakikada aşılacak.