Aksaray-Yenikapı metrosu ne zaman açılacak?

Aksaray-Yenikapı metro bağlantısının Eylül ayı içerisinde açılması bekleniyor. İBB tarafından yapılan açıklamaya göre, açılışla birlikte Yenikapı'ya Marmaray ve Taksim bağlantısı sağlanmış olacak

Aksaray-Yenikapı metrosu ne zaman açılacak?

Daha önce Ağustos ayı içerisinde açılacağı duyurulan, ancak çeşitli aksaklıklar nedeniyle Eylül ayına ertelenen Aksaray-Yenikapı Metro hattının Eylül ayı içerisinde açılması bekleniyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, ilk test sürüşü 8 Ağustos'ta yapılan Aksaray-Yenikapı Metrosu hakkında bir açıklama yaptı.

Aksaray-Yenikapı metrosu Eylül'de açılacak
Yenikapı-Aksaray metrosu hakkında yaptığı açıklamada, hattın Eylül ayı içerisinde hizmete alınacğını belirten İBB, Yenikapı-Aksaray öblgesindeki tüney ve istasyon kaba inşaat çalışmalarının tamamlanmış olduğnu ve elektromekanik ve inci işlerle ilgili çalışmaların sürdüğünü vurguladı. İBB açıklamasında: 'Eylül ayı içerisinde çalışmaların bitirilerek hattın yolculuk işletmeye alınması hedeflenmektedir. Metro hattı tamamlandığında Yenikapı istasyonunda Marmaray ve Yenikapı-Taksim-Hacıosman bağlantıları sağlanmış olacaktır.' dedi.

Hattın kesin açılış tarihi ile ilgili bir açıklama yapılmamış olmasına rağmen genel kanı Yenikapı-Aksaray Metro hattının Kurban Bayramı'ndan önce açılacağı yönünde. Hattın birbirinden kopuk metro hatlarının entegre olması yolunda önemli bir rol oynayacağı açıklandı.

Aksaray-Yenikapı metrosu hangi hatlarla entegre olacak?
Yenikapı-Aksaray metro hattı tamamlandığında, Havaalanı-Aksaray hattının uzatılarak, Marmaray ve Taksim metrosu ile entegre hale getirilecek. Aksaray ile Yenikapı arasındaki yolculuk mesafesinin ise 1 dakika olması bekleniyor.