Aksaray Yenikapı Metrosu son durum!

Aksaray Yenikapı Metrosu açıldı. Peki Aksaray Yenikapı Metrosu son durum detaylarında neler oluyor? İşte Aksaray Yenikapı Metrosu özellikleri

Aksaray Yenikapı Metrosu son durum!

Geçtiğimiz günlerde hizmete açılan ve açılış tarihi tartışma konusu olan Aksaray Yenikapı Metrosu yolcuların işlerini kolaylaştırıyor. Zamandan kazanç sağlayan Aksaray Yenikapı Metrosu 180 milyon lira bedel ile inşa edilmişti. Aksaray-Kirazlı Metro hattının devamı niteliğin de Marmaray'a ve Hacıosman Metrosuna aktarmada kolaylık sağlayan Aksaray Yenikapı Metrosu özelliklerini inceleyelim.

Aksaray Yenikapı Metrosu son durum nedir?
Kirazlı-Aksaray Metrosuna direkt bağlantı sağlayan Aksaray Yenikapı Metrosu son durum detayları şöyle: Kirazlı'dan metroya binen yolcular Yenikapı'ya hiçbir araç değiştirmeden ulaşabiliyor. Burada dışarı çıkmadan aynı durak içerisinde ya Marmaray'a ya da Hacıosman Metrosu'na aktarma yapabiliyor ve bu şekilde yolcular zamandan tasarruf etmiş oluyor.

Aksaray Yenikapı açılış tarihi için tıklayınız

Aksaray Yenikapı Metrosu ne zaman açılıyor?
En çok merak edilen soruların başında gelen "Aksaray Yenikapı Metrosu ne zaman açılıyor?" artık cevabını buldu.

Aksaray Yenikapı Metrosu açıldı mı?
Deneme sürüşlerinden sonra kapılarını 9 Kasım 2014 tarihinde Başbakan Davutoğlu'nun katılımıyla hizmete açıldı.

Ahmet Davutoğlu

Aksaray Yenikapı Metrosu hakkında kim ne söyledi?
Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun katılımıyla açılış töreni yapılan Aksaray Yenikapı Metrosu özellikleri hakkında şu yorumlarda bulundu:
Birgün İstanbul'un izzetini, Kudüs de Mescid-i Aksa da yaşayacaktır. Buradan da mesajımız odur. Şu anda TİKA Başkanımız Mescid-i Aksa'da, biraz önce mesajını aldım. Mescid-i Aksa'da eksilen tek bir taşın, yıpranan tek bir sütunun, ne varsa hepsi bizim elimizle tekrar inşa edilecektir, ihya edilecektir.

İstanbul emanetine sahip çıkmak, İstanbul'un kadim kültürüne sahip çıkmak ve aynı zamanda İstanbul'u yaşanabilir bir şehir yapmak birbiriyle bağlantılıdır, birbirini tamamlar. Ulaşım meselesi büyüyen İstanbul'da göre tanzim edilmemişti. Bu durum AK Parti iktidarı ile değişti.

İstanbul'un 3 kanadı birbiri irtibatlanıyor. Asya ve Avrupa nasıl bir araya getirilir diye hayal edilmişti. Hayal gerçek oldu. Kartal ile Atatürk Havalimanı arası 81 dakikaya inecek.
Aksaray Yenikapı Metro Hattı 0.7 kilometre uzunlukta olup, 180 milyon lira bedel ile inşa edildi. olacak Aksaray Yenikapı Metro Hattı arsası 625 metredir.

Aksaray Yenikapı Metrosu

Aksaray Yenikapı Metrosu özellikleri nedir?
Uzunluk: 0.7 kilometre
Delme tünel: 417 metre
Aç kapa uzunluğu: 208 metre
Arsa büyüklüğü: 625 metre
Durak sayısı: 1 adet
Açılış tarihi: 2014
Test sürüşü: 8 Ağustos 2014
Maliyet bedeli: 180 milyon TL
Güzergahı: Aksaray-Havalimanı Metrosu ile Marmaray ve Taksim-Hacıosman metrosu
Yolculuk süresi: 1 dakika
L Tipi Tünel =79 m. M Tipi Tünel = 33 m.
Kesişen B1 Tipi Tünel =31 m. B1 Tipi Tünel =273 m.