Aksaray Yenikapı metrosunun test sürüşleri devam ediyor

Bir türlü açılışı yapılamayan Aksaray Yenikapı metrosunda test sürüşleri devam ediyor. Hattın hafta içi açılması gündemde.

Aksaray Yenikapı metrosunun test sürüşleri devam ediyor

İstanbul’un ilk entegre metrosu olacak Aksaray Yenikapı metrosunun açılışı birkaç kez ertelenmişti. En son Ekim ayında kesin açılışının yapılacağı söylenen hattın açılışı Kasım ayına kaldı. Şu anda test sürüşlerinin devam ettiği hattın hafta içi açılması bekleniyor.   

Toplamda 700 metreden oluşan Aksaray Yenikapı metro hattında inşaat süreci 2002’de başlamıştı. Daha önce Ağustos ayında açılacağı söylenen metro hattının, en son Ekim ayı içerisinde hizmete gireceği belirtilmişti. Ancak beklenen tarihte açılışı yine yapılmayan metro projesinde test sürüşleri devam ederken, şimdi de hafta içi açılması gündemde.

Yolculuk 1 dakika sürecek

Taksim-Hacıosman metrosuyla Marmaray’ı birbirine bağlayacak proje, Atatürk Havalimanı ve İstanbul Otogarı’na giden tek raylı sistem hattı olacak. Toplam uzunluğu 0.7 kilometre olacak Aksaray Yenikapı metrosundaki durak sayısı ise sadece 2 adet. İki durak arasındaki ulaşım süresini 1 dakikaya düşürecek metro ile Kartal’dan Atatürk Havalimanı’na 81 dakika da ulaşmak mümkün olacak.

İstanbul’un ilk entegre metrosu olma özelliğini taşıyan Aksaray Yenikapı metro hattı açıldığında; Marmaray, İstanbul metrosu ve Aksaray-Havalimanı metrolarının buluşma noktası halini alacak. Öte yandan Yenikapı’dan Otogar’a 19 dakikada, Havaalanı’na 32 dakikada, Olimpiyat Stadı’na 42 dakikada ulaşım sağlanacakken, Başakşehir ile Üsküdar arası 1 saate katedilecek.