Alaçatı'ya ''butik havaalanı'' geliyor

Türkiye'nin en popüler tatil beldelerinden olan Alaçatı'ya ''butik havaalanı'' inşa edilmesi planlanıyor

Alaçatı'ya ''butik havaalanı'' geliyor

Türkiye'nin en popüler tatil beldelerinden olan Alaçatı'ya ''butik havaalanı'' inşa edilmesi planlanıyor. 

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Alaçatı Butik Havaalanı'nın kamulaştırma ve tahsisisin tamamlandığını söyledi. Kararla birlikte turizmciler, havaalanının tamamlanması ile Çeşme'nin Güney İspanya ve Güney İtalya gibi ülkelerle rekabet edeceğini belirtti. 

Başbakan Binali Yıldırım'ın İzmir için açıkladığı 35 proje içinde yer alan Alaçatı Butik Havaalanı Projesi ile ilgili gelişmeler turizmcileri sevindirdi. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, projenin kamulaştırma ve tahsis çalışmalarının sona erdiğini, fizibilite ve ÇED çalışmalarının beklendiğini söyledi. 

Alaçatı'ya ''butik havaalanı'' geliyor

Çeşme, Türkiye'nin özel bir ürünüdür

Havaalanının sadece Çeşme için değil Türkiye için büyük bir kazanç olacağını belirten Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler, “Çeşme Türkiye’nin özel bir üründür. Çeşme yüksek gelir düzeyine hitap etmesiyle Türkiye’nin turizm çeşitliliği açısından büyük bir avantajıdır. Bugün İtalya Sardunya Adası’nda nasıl bir turizm ürünü ortaya konulduysa bizim de ‘her şey dahil’ yöntemlerle ucuz pazarlanabilir bir ülke olmadığımızın ispatı da Çeşme gibi üst gelire hitap edecek ürünlerin çoğaltılmasıdır" diye konuştu. 

Çeşme için çok önemli bir karar

Çeşme Turistik Otelciler Birliği (ÇEŞTOB) Başkanı Veysi Öncel de bu tür hava yatırımları sonuna kadar desteklediklerini belirterek, şunları söyledi:
“Özellikle küçük uçaklar ve özel uçaklar için gerekli olan bir konuydu. Bir turizm beldesinin dünyada markalaşabilmesi için havaalanına, ulaşım ağına çok ihtiyacı vardır. Olmazsa olmazdır. Yıllardan beri sürüncemede olan ‘yapıldı yapılacak’ tartışmalarına son verecek bu yatırımı destekliyoruz. Karşı adamızda yatak sayısı bizden daha az, küçük bir destinasyon olan Sakız ve Kos Adası’nda bile havalimanı varken Çeşme’de olmaması bizleri üzmekteydi. Çeşme'nin turizmi için önemli bir karardır.”