Alarko'dan klima uyarısı

İklimlendirme sektöründe faaliyet gösteren Alarko Carrier yayınladığı bir açıklama ile havaların ısınmasıyla birlikte artan klima talebi karşısında tüketicileri uyardı

Alarko'dan klima uyarısı

10 Haziran 2014/Emlakweb
İklimlendirme sektöründe faaliyet gösteren Alarko Carrier yayınladığı bir açıklama ile havaların ısınmasıyla birlikte artan klima talebi karşısında tüketicileri doğru klima kullanımı ve enerji tasarrufu konusunda uyardı.  Alarko Carrier, son yıllarda enerji tasarrufu sağlayan inverter teknolojisine sahip klimalara artan talebe rağmen, tüketicilerin %80’inin klimayı yanlış kullandığını belirtti.

Klima kullanımında ilk dikkat edilecek konuların başında uygun sıcaklık seçiminin geldiğini belirten firma ev veya ofis için konfor sıcaklığının yazın 23-26 derece, kışın ise 20-24 derece aralığında tutulması gerektiğinin altını çizdi. Alarko, yaz aylarında daha düşük derecede çalıştırılan klimalar enerji tüketimini artırdığını belirterek, klimada her bir derecelik sıcaklık düşüklüğünün elektrik faturasını yüzde 4 oranında yükselttiğini belirtti.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Alarko Carrier Genel Müdürü Önder Şahin, klimanın yalnızca havayı serinletmeye yarayan değil, doğru kullanımda her türlü hava koşulunda insana konfor sağlayan bir araç olduğunun altını çizerek: " Inverter klimalar sabit hızlı klimalara göre daha pahalı cihazlar. İlk satın alma maliyeti yüksek ancak işletme maliyeti düşük. Dolayısıyla tüketicilerin yeni alacağı klimaların daha az elektrik harcayan inverterli klimalar olup olmadığını sorgulaması gerekiyor. Çevre dostu herkesin, klimada soğutucu gaz olarak R410A'nın kullanıldığından emin olması büyük önem taşıyor.” dedi.