Albaraka'dan borsaya 1.1 milyar değerinde GYF arzı

Albaraka Portföy Yönetimi tarafından kurulan Batışehir, one Tower ve Dükkan Gayrimenkul Yatırım Fonları, Borsa İstanbul'a arz edildi. Borsa'da işlem gören ilk GYF niteliği taşıyan fonların toplam değeri 1.1 milyar TL seviyesinde.

Albaraka'dan borsaya 1.1 milyar değerinde GYF arzı

Albaraka Portföy Yönetimi tarafından kurulan ve Türkiye'nin en büyük Gayrimenkul Yatırım Fonları arasında gösterilen Batışehir, One Tower ve Dükkan Gayrimenkul Yatırım Fonları, Borsa İstanbul'da işlem görmeye başladı. Dün gerçekleştirilen gonk töreni ile birlikte arz edilen GYF'ler, ALBTS, ALDUK ve ALONE kodları ile Nitelikli Yatırımcı İşlem Pazarı'na arz edilmiş oldu. Albaraka Türk Genel Müdürü Melikşah Utku, üç gayrimenkul yatırım fonunun büyüklüğünün 1.1 milyar TL seviyesinde oludğunu söyledi. 

Utku: Türkiye'nin en büyük Gayrimenkul Yatırım Fonu yönetici kurumuyuz

Utku, Albaraka Porföy Gayrimenkul Yatırım Fonları'nın borsada arzının, yatırımcıların likiditelerine katkı sunma hedefiyle gerçekleştiğini vurgulayarak: "Yatırım fonları Batışehir, One Tower ve Dükkan’ın katılım paylarına borsa üzerinden ulaşabilecek ve fiyatlarını anlık takip edebilecek. Fonlara konu olan üç projemiz toplam 1.1 milyar lira büyüklükte. Şu anda Türkiye’nin en büyük gayrimenkul portföy yöneticisi durumundayız." dedi. Bu adımla paralel olarak ilk kez gayrimenkul yatırım fonlarının borsaya kote edilmeye başlandığına da dikkat çeken Melikşah Utku, böylece yatırım fonları dışında borsada işlem görecek ilk yatırım fonlarının da bunlar olduğuna dikkat çekti. Utku: "O yüzden güzel bir kapı açtığımıza inanıyoruz. Biz bu mekanizmayı inşallah girişim fonları açısından da değerlendirmeyi düşünüyoruz”  şeklinde konuştu. 

Borsa için bir ilk

Atılan adımla birlikte Türkiye'de ilk kez bir gayrimenkul yatırım fonunun borsada işlem görmeye başladığını ve fonların Albaraka'nın kurduğu katılım bankacılığı prensiplerine uygun biçimde faizsiz nitelik taşıdığın söyleyen Albaraka Portföy Yönetimi Genel Müdürü Muhammed Emin Özer de: " Toplam fon büyüklüğü 1 milyar 180 milyon TL olan, Türkiye’nin en büyük gayrimenkul yatırım fonları bugün itibarıyla borsada işlem görmeye başlıyor. Nitelikli yatırımcı işlem pazarı da bugün ilk defa Albaraka’nın Gayrimenkul Yatırım Fonları ile işleme açılıyor..." dedi. Fonlardan Batışehir GYF'nin 295 bin pay sayılı ve 320 milyon portföy büyüklüğü taşıdığına dikkat çeken özer, Emlak Konut - Ege Yapı projesi olan Batışehir'in de yaşayan bir marka projesi olduğuna vurgu yaptı. Özer Onetower GYF'nin ise pay sayısının 395 bin ve portföy büyüklüğünün ise 413 milyon TL olduğunu belirterek: "Son projemiz ise 390 bin pay sayısı ve 402 milyon TL portföy büyüklüğü ile Dükkân GYF" bilgisini verdi. 

Albaraka Portföy Yönetimi fonları anlık olarak izlenebilecek

Albaraka tarafından kuruluna Batışehir, One Tower ve Dükkan Gayrimenkul Yatırım Fonları'nın katılım paylarına artık yatırımcılar borsa üzerinden ulaşma şansına sahip. Gün gerçekleştirilen gonk töreni ile satışa sunulan GYF'lerin fiyatları da anlık olarak takip edilebilecek. Türkiye'nin en büyük yatırım fonu yöneticilerinden biri olan Albaraka Portföy, borsada yatırımcılara arz ettiği gayrimenkul yatırım fonları aracılığıyla, yatırımcıların likiditelerine de katkı sunmayı hedefliyor. 

Borsa İstanbul Başkanı: Örnek alınması gereken bir adım

Albaraka Portföy Yönetimi tarafından kurulan Gayrimenkul Yatırım Fonları, dün düzenlenen törenle borsada işlem görmeye başladı. Düzenlenen Gong Töreni'ne Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ, Albaraka Türk Genel Müdürü Melikşah Utku, Albaraka Türk Yönetim Kurulu Üyesi Osman Akyüz, Albaraka Portföy Yönetimi Genel Müdürü Muhammed Emin Özer, Albaraka Türk Denetim Kurulu Başkanı Mustafa Büyükabacı gibi isimler katıldı. Törende yaptığı konuşmada Albaraka'nın uzn süredir İslami finans alanındaki deneyimlerini bugün yeni ve çok önemli bir ürün ile borsaya kazandırdığına dikkat çeken Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ, bunun diğer portföy yönetim şirketlerince de örnek alınması gereken bir kıymet taşıdığını söyledi. Karadağ, gayrimenkul sektörünün Türkiye ekonomisinde güçlü bir yeri bulunduğunu ve ekonominin sürdürülebilir finansmanı açısından Albaraka'nın borsaya kote edilen yeni GYF'lerinin büyük önem taşıdığını belirterek: "Üstelik bu fonlar, alanında benzersiz olması nedeniyle aynı zamanda inovasyon ödülünü de hak ediyor. Gayrimenkulün resmileştirilmesi, sermaye piyasalarında varlık göstermesi adına atılan bu adımlarla gerek katılım bankacılığına gerek borsaya bu yeni ürünleri getirdiği için Albaraka’ya tekrar teşekkür ediyorum..." dedi. 

Albaraka Portföy Hakkında

Türkiye finans piyasasında 30 yıllık deneyime sahip ve katılım bankacılığı sektörünün tanınan markalarından Albaraka Türk'ün yüzde 100 iştiraki ile kurulan Albaraka Portföy, 2015 yılından bugüne yatırım  fonu yönetimi ve kuruluşu, emeklilik fonu yönetimi ve yatırım danışmanlığı gibi alanlarda faaliyetlerini sürdürüyor.