Albatros Korusu'nda otopark projesine tepki

İstanbul Büyükçekmece'de vatandaşların depremde sığınmak amacıyla yararlandığı Albatros Korusu'nda ağaçlar "otopark" yapılmak üzere söküldü. Vatandaşlar, otopark inşaatına, "daha büyük projelerin" hayata geçmesi yolundaki ilk adım olduğu gerekçesiyle tepki gösteriyor

Albatros Korusu'nda otopark projesine tepki

İstanbul'da proje geliştirmek amacıyla kesilen ağaçlara bir yenisi de Büyükçekmece'de eklendi. Büyükçekmece sahilinde yer alan ve uzun bir süredir "ranta" açılacağı konuşulan Albatros Korusu'na önceki gün giren inşaat makineleri çok sayıda ağacı yerinden çöktü. Büyükçekmece Belediyesi'ne ait koruya iş makinalarının girmesi vatandaşlardan büyük tepki çekti. Deprem sırasında vatandaşların sığınma merkezlerinden biri olan Albatros Korusu'nun kimi yerlerine de mıcır döküldü. 

Yeni bir rant alanı
Albatros Korusu'na iş makinalarının girmesi  ise semt sakinlerince tepkiyle karşılandı. Korunun ait olduğu Atatürk Mahallesi'nin muhtarı Alkış Barış, korunun korunması yolundaki çalışmaları uzun süredir devam ettiklerini ve otopark projesinin daha büyük "rant dönüşümüne" açılan kapı olduğu belirterek:

"Otopark yapıyoruz dedilr; mısır döküp silindirlerle ağaç köklerine zarar verdiler. Güzelim korumuz, Büyükçekmece Belediyesi tarafından rant için kesilmek, yok edilmek isteniyor. Belediyenin amacı kâr ortaklığı adı altında burayı işletmek. Açıkçası kamuya ait bir yeri, ticari alana dönüştürmek amacındalar. Biz buranın halk için kullanımlmasını istiyoruz. 1999 depreminde insanlar bu koruya sığınmıştı..." ifadelerini kullandı. 

Belediyenin niyeti önceden belli
Büyükçekmece Belediyesi'nin daha önce de konuyla ilgili çalışmalar yaptığı ve korunun satışına yönelik ihale gerçekleştiği öğrenildi. Mülkiyeti kendisinde olan korunun ticaret, konut ya da turizm alanı olarak kullanılmasına olanak tanışyan imar değişikliğinin ardından ihaleye gidilmişti. Belediye Ağustos 2013'te 48 milyon TL muhammen bedelle satılmak istenmiş ancak, halkın gösterdiği tepki üzerine hiçbir firma ihaleye girmemişti.