Ali Dumankaya: 'Konut satışlarındaki düşüş normal'

TÜİK tarafından yayınlanan konut satış verilerini yorumlayan DKY İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dumankaya: "Eylül ayı desteklerinin sona ermesi Ekim'e düşüş olarak yansıdı. Düşüşü normal karşılıyoruz..." dedi

Ali Dumankaya: 'Konut satışlarındaki düşüş normal'

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından dün yayınlanan ve konut satışlarında geçen yıla kıyasla yüzde 5.7'oranında düşüşe işaret eden Konut Satış İstatistikleri gayrimenkul sektörü temsilcilerinin de gündemindeydi. DKY İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dumankaya, Eylül ayının tapu ve KDV işlemleri bazında nihai tarih olması itibarıyla konut alımının tavan düzeye ulaşmasına tanıklık ettiğini belirterek, böylesine yüksek bir talebin Ekim ayına düşüş olarak yansımasının normal olduğunu söyledi.

Eylül'deki patlamadan sonra Ekim performansı normal

Ali Dumankaya açıklamasında Türkiye genelinde konut satışlarının Ekim ayında, bir önceki yılın aynı ayına kıyasla yüzde 5.7 oranında düştüğünü ve toplamda 122 bin 882 adede ulaştığını hatırlatarak:  "İnşatta KDV oranının ve tapu işlemleri üzerinden alınan harçların düşürülmesi gibi uygulamaların Eylül ayına kadar geçerli olması sebebiyle rekor satışlar gerçekleşmişti ve sektöre ciddi ivme katmıştı. Desteklerin sona ermesi, ekim satışlarına düşüş olarak yansıdı. Bu düşüşü normal olarak değerlendiriyoruz."  şeklinde konuştu. Gayrimenkul iş kolunun, Türkiye'nin lokomotif sektörü olma özelliğini uzun süredir devam ettirdiğini ve getiri potansiyelinin her zaman en yüksek düzeyde bulunduğunu vurgulayan Dumankaya, bilinçli yatırımcının da kararlarını günlük hareketlenmelerin sonuçlarına göre değil, sektörün gücü ve potansiyeli doğrultusunda yaptığına dikkat çekti.

2018'de kamu yatırımlarıanahtar rol oynayacak

Dumankaya, 2018 yılında sektörün çok daha yüksek bir performans sergileyebileceğini, bunda da kamu yatırımlarının önemli bir rol oynayacağını belirterek: "Kamu tarafından getirilecek yeni teşviklerle birlikte 2018 yılında daha da iyi sonuçlara ulaşabiliriz.  500 bin bağımsız bölümün dönüştürülmesi hedefi ile Türkiye büyümesine %1.2’lik katkı hedefimizin önemini ve bu hedefe koşmanın önemini vurguluyor." şeklinde konuştu. Açıklamasında, Türkiye İstatistik Kurumu verilerinde istikrarlı artışını sürdürerek geçen yılın Ekim ayına kıyasla yüzde 70.9 oranında bir artışın yaşandığı Yabancıya Konut Satışı kategorisine de değinen Ali Dumankaya: "Ayrıca yabancılara yapılan konut satışlarının ise bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 70,9 artarak 2 bin 677 olduğunu görüyoruz. Bu rakamlarla Türkiye’nin  yabancı yatırımcı için hala cazip ve güvenilir bir Pazar olduğunu görüyoruz..." dedi. 

Yıl sonunda 1.5 milyon konut satışı

DKY İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dumankaya, yıl sonu itibarıyla gayrimenkul sektörünün yeni bir satış rekoruna imza atacağının öngörüldüğünü de vurgulayarak:"Yılsonunda gayrimenkul sektörünün yeni bir rekora daha imza atarak 1,5 milyonluk konut satışı sağlayacağını öngörüyoruz. Her yıl kendi rekorunu kıran sektörümüzden 2018’de çok daha umutluyuz. 2017 yılından daha hızlı büyüyeceğini düşünüyoruz." şeklinde konuştu 

1 milyon barajı Eylül ayında aşılmıştı

Konut sektörü 2017 yılının genelinde, 2016 yılının aynı dönemine ait kıyaslamalarda daha yüksek bir performans sergilemiş ve yılın ilk 9 ayında 1 milyon satış barajının üstüne çıkmayı başarmıştı. 2016 yılının bütününde 1 milyon 341 bin 453 adet konut satışının gerçekleştirildiği konut sektöründe, 2017 yılının Ocak-Eylül döneminde 1 milyon 30 bin barajının üzerine çıkılmış, böylelikle de yeni bir rekor için önemli bir düzey tutturulmuştu. Ekim ayına ilişkin istatistikler ise 2017 yılı aleyhine gözükse de sektörün ilk 10 ay performansı rekor umudunun hala güçlü bir düzeyde olduğunu gösteriyor. Ekim ayında satışı gerçekleştirilen toplam konut 122 bin 882 adet ile, 130 bin 274 adet seviyesindeki 2016 düzeyinin altında kalmıştı. Bununla birlikte gayrimenkul sektöü 2017 yılının ilk 10ayında, 2016'nın aynı dönemine kıyasla 87 bin 522 adetlik bir satış fazlasına ulaşmış bulunuyor. Bu durumda da yeni rekor için Kasım ve Aralık aylarında 94 bin adetlik satış adedine ulaşmak yeterli olacak. 

Firma Bilgisi: Dky Inşaat