Ali Sami Yen’in ruhu Torun Center’da yaşayacak

Torunlar GYO’nun eski Ali Sami Yen stadının bulunduğu arsası üzerinde hayata geçirdiği ofis ve rezidans projesinin adı ‘Torun Center’ oldu. Torun Center’da fiyatlar, 580 bin dolardan başlıyor

Ali Sami Yen’in ruhu Torun Center’da yaşayacak

11 Nisan 2013 / Bülent Yoldaş / Posta Gazetesi
2012 yılında net karını yüzde 90 artırarak 337 milyon TL net kar açıklayan Torunlar GYO, eski Ali Sami Yen Stadı’nın yerine inşa edeceği projenin ismini ‘Torun Center’ olarak açıkladı. Projenin önünde bir yeşil alan ve kent park kurmayı planlayan Torunlar GYO, burada sergilenecek spor temalı heykellerle Ali Sami Yen’in ruhunu yaşatmayı hedefliyor.

1 milyar TL’lik yatırım
Torunlar GYO Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun, Torun Center projesinin, Aga Khan ödüllü Mimar Emre Arolat tarafından konut, ofis ve ticari alanların yer alacağı, meydanı ile bir karma kullanım projesi olarak tasarlandığını söyledi. Aziz Torun, toplam yatırım tutarı arsa maliyeti dâhil yaklaşık 1 milyar TL olan Torun Center’ın ofis ve rezidans olmak üzere üç bloktan oluştuğu bilgisini vererek, “Zeminden 160 metre yüksekliğinde olan iki konut kulesi toplam 42 kattan, ofis kulesi ise 36 kattan oluşuyor. Toplam 241 bin metrekare inşaat alanına sahip projede 69 bin metrekare konut ve 87 bin metrekare ofis ile ticari alan bulunuyor. Kulelerin alt platformunda konumlandırılan bahçe ofisler ise 2 katlı olarak tasarlandı” diye konuştu.

Fiyatlar 580 bin dolardan başlıyor
Torun Center’da yer alan rezidanslar,  1+1’den 4+1’e kadar 100 ile 425 metrekare arasında değişiyor. Konut kulesinde metrekare satış fiyatlarının 5 bin 200 ile 8 bin 300 dolar aralığında olduğu bilgisini veren Aziz Torun,  “Projenin ofis kulesinde satışa sunulan ilk 10 katta 300 ile 420 metrekare arasındaki ofisler, metrekaresi 5 bin 200 ila 5 bin 800 dolar+KDV aralığında, 105 ila bin 130 metrekare arasındaki bahçe ofisler ise metrekaresi 3 bin 900 ila 4 bin 900 dolar+KDV aralığındaki fiyatlarla satışa sunuluyor. Torun Center’da satış fiyatları 580 bin dolar ile 3 milyon 900 bin dolar arasında değişiyor. Ruhsatını geçen yıl aldığımız için projemiz yüzde 1 KDV avantajı ile satılacak” dedi.

Heykeller için yarışma
Torun Center’in yarattığı kent meydanı ve yeşil alanları ile Mecidiyeköy’ün yoğun dokusu içerisinde bir rahatlama imkanı sunmasını beklediklerini vurgulayan projenin Mimarı Emra Arolat,  Ali Samiyen Stadyumu’nun ruhunu yaşatmak için Heykeltraşların katılacağı bir yarışma düzenleyeceklerini ve kent parka simge bir heykel yaptıracaklarını söyledi. Arolat, bu heykelin, İstanbul’un hafızasında önemli yeri olan Ali Sami Yen Stadyumu’nu hatırlatacak spor temalı bir olacağını katdetti.

Proje Bilgisi: Torun Center