Aliağa TOKİ’nin yeni yüzü olmaya aday

Gebze’den sonra sanayinin en yoğun olduğu ve son iki yılda nüfusu 25 bin artan İzmir!in Aliağa ilçesi, konut açığını, yeni bir TOKİ markası yaratarak aşmayı hedefliyor

Aliağa TOKİ’nin yeni yüzü olmaya aday

5 Mart 2014 / Posta Gazetesi 

Son iki yıl içinde 25 bin göç alan, Ege Bölgesi ihracatının yüzde 22’sini karşılayan İzmir’in Aliağa’da konut açığı gün geçtikçe artıyor. AK Parti Belediye Başkan adayı İbrahim Ethem Yorulmaz, Aliağa’nın bir sanayi kenti olarak 1960’lı yıllarda planlandığını ancak bugün kentin sanayileşmeye paralel bir gelişim gösteremediğine dikkat çekti. İbrahim Ethem Yorulmaz, Aliağa’nın stratejik gelişim stratejisini ve planlarını oluşturarak, sanayinin yanı sıra ekolojik tarım, ulaşım, lojistik ve turizmin Aliağa’nın gelişim dinamiği olacak yatırımlara imza atacaklarını kaydetti. Tüm bu sektörlere yönelik yatırımların yanı sıra, Aliağa’nın konut açığını çözmek için yeni şehir alanına yapılacak konutlarla modern bir kent oluşturacaklarının altını çizen İbrahim Ethem Yorulmaz, Bu konu da TOKİ’nin tecrübelerinden yararlanacaklarını kaydetti.

TOKİ algısını değiştireceğiz

Türkiye’nin acil konut ihtiyacına çözüm noktasında TOKİ’nin tarihi bir başarı yakaladığına da vurgu yapan Yorulmaz şöyle devam etti: “TOKİ Türkiye’de yüz binleri ev sahibi yaptı. Bu süreçte öncelik acil konut ihtiyacını çözmek olduğu için bazı projelerde estetik geri planda kaldı. Biz  yeni bir TOKİ imajını Aliağa’da hayata geçirmek istiyoruz. TOKİ’nin konut deneyimini estetik ve kültürle birleştireceğiz. Bunu yaparken de tamamen halkın fikirleri doğrultusunda ilerleyeceğiz.”

İzmir’le sinerji yaratacak

İbrahim Ethem Yorulmaz, Aliağa’ya yönelik planları hayata geçirirken İzmir ve çevresiyle bütünlüklü bir yaklaşıma sahip olacaklarını vurgulayarak, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım’ın İzmir ve çevresi için ortaya koyduğu 1414 projenin 22’sinin Aliağa’da hayata geçirilmesinin planlandığını kaydetti. Yorulmaz, Aliağa’da yapacakları yatırımlardan bazılarını başlıklar halinde şöyle sıraladı: Ekolojik – jeotermal tarım, ulaşım, İzmir metrosunun Aliağa’ya uzatılması, 400 kapasiteli yat limanı projesi, Jeotermal Organize Sanayi bölgesi oluşturulması, Sahil ve plaj düzenlemesi, Lojistik yatırımları ve Yeni Aliağa konut yatırımları.

Firma Bilgisi: Toki