Alo Tapu Hattı'na büyük ilgi

Çevre ve Şehircilik Bakanığı tarafından başlatılan 'Alo Tapu Hattı' ve Online Randevu sistemi vatandaşlardan büyük ilgi görüyor

Alo Tapu Hattı'na büyük ilgi

Çevre ve Şehircilik Bakanığı tarafından başlatılan 'Alo Tapu Hattı' ve Online Randevu sistemi vatandaşlardan büyük ilgi görüyor.  

Alo 181 hattına büyük ilgi
Tapu ve Kadastro konularında özellikle telefonla randevu almak için gelen aramalar her geçen ay artarak devam ediyor.  Alo 181 hattına gelen aramalarda son bir ay içerisinde başta İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere, Bursa, Antalya, Adana, Tekirdağ, Kocaeli ve Mersin illerinden yoğun bir artış yaşandı.

Vatandaşlar en çok hangi soruları soruyor?
Konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada, Alo 181 hattını arayan vatandaşların en çok Veraset ve intikal işlemlerini nasıl gerçekleştirebiliriz, konut alım ve satımında harç ve vergi miktarları ne kadar, kentsel dönüşüme katılsak Tapu harçlarından da muaf mıyız, oturduğumuz evin ada, parsel bilgilerini öğrenebilir miyiz, kimler aile konutu şerhi verebilir?' gibi sorulara yanıt aradıkları belirtildi. 

Alo 181 Hattı

15 Eylül'de hizmete girmişti
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çağrı Merkezi olan ALO 181'e 15 Eylül tarihinden itibaren 'Tapu ve Kadastro Çağrı Merkezi' de eklendi. Bakanlık, yeni kurulan çağrı merkezi ile Tapu ve Kadastro birimlerine yönelik soru, istek, randevu ve şikâyetlerin takibi ile hizmetin iyileştirilmesi işlevlerinin tek bir merkezden etkin, hızlı ve güvenli bir şekilde yürütülmesini amaçlıyor.

Alo Tapu Hattı ve Online randevu
Alo 181 ile vatandaşa yapılan hizmet sunumu daha çağdaş, etkili ve profesyonel hale geliyor. Çağrı Merkezi sayesinde internet üzerinden online alınabilen randevu talepleri artık telefonla da alınabilecek. Bakanlık, "Alo Tapu Hattı" ile "Online Randevu Sistemini" entegre ederek tek merkezden yönetilmesini hedefliyor.