Alt gelir grubuna konutun anahtarı

Müteahhitlerin "alt gelir" grubuna yönelik üretim yapmasının mümkün olmadığını söyleyen Artaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya: "Devletin alt gelir grubunu düşünmesi gerek. Çünkü arsa imkanı var..." dedi

Alt gelir grubuna konutun anahtarı

"Artaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya, müteahhitlerin alt gelir grubu için konut üretmesinin imkansız olduğunu söyledi. Çetinsaya, müteahhitlerin bu alanda çalışmasının önündeki en büyük engeli "arsa maliyetleri" olarak açıklarken: 

"Üst gelir grubunun zaten konut edinme derdi yok. Bizler orta gelir grubu için konut üretiyoruz. Alt gelir grubuna ise müteahhitlerin konut üretmesine imkan yok. Çünkü bu gruba konut üretebilmek için en büyük sorun arsa maliyeti. Devletin burada alt gelir grubunu düşünmesi gerekir. Devletin elinde arsa imkanı var..." dedi.

TOKİ 650 bine yakın konut yaptı
Posta Gazetesi'nde yayınlanan Bülent Yoldaş imzalı habere göre, Çetinsaya, devletin alt gelir grubu için çalışmalarını sürdürdüğünü ve TOKİ'nin son 10 yılda 650 bine yakın konut yaptığını söyledi. Çetinsaya, bu rakamın yeterli olmadığını belirterek:

"Bu yeterli mi? Kesinlikle değil. Her vatandaşın bir evi olmalı. Artık kirada oturmanın ve kiracı olmanın anlamı ve mantığı yok. İnsanlarımızın birinci derecede düşünmesi gereken, ev sahibi olmak olmalı. Ve ev edindirme politikalarının da, alt, orta ve üst gelir olmak üzere üçe ayrılması gerekiyor..." şeklinde konuştu.

Avrupa Konutları'nın isim babası: Dikran Masis
Söyleşide,  Artaş İnşaat Markası olan Avrupa Konutları'nın isi babasının, Eskidji Müzayede ve Eskidji Emlak şirketlerinin sahibi Dikran Masis olduğu bilgisini veren Çetinsaya: 

"2002 döneminde Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne giriş stratejisinin gündemde olduğu dönemde, projenin isim babası Dikran Masis oldu. Dikran'a dedim ki, "Bizim inşaat şirketinin hayata geçireceği sitelere isim arıyoruz, ne önerirsin?"... İki gün sonra aradı beni ve dedi ki: "Avrupa Evleri ya da Avrupa Konutları olsun. Avrupa Birliği müracatı var, bununla uyumlu olur..." O gün bugündür Avrupa Konutları markasıyla konutlar üretiyoruz." dedi. 
 

Firma Bilgisi: Artaş Inşaat
Proje Bilgisi: Avrupa Konutları